Strona główna Galerie Most na Pisi ma patrona

Most na Pisi ma patrona[Zdjęcia]

2585
0
PODZIEL SIĘ

Choć most na rzece Pisi w sochaczewskiej dzielnicy Boryszew funkcjonuje już ponad pół roku, to dopiero teraz dokonano jego oficjalnego otwarcia. Przy tej okazji w niedzielę, 22 lipca, przeprawie nadano imię ks. Ignacego Jana Skorupki, kapelana Wojska Polskiego i uczestnika Bitwy Warszawskiej.

Decyzja, aby most w Boryszewie nosił imię ks. Skorupki w tej sprawie zapadła podczas sesji rady miejskiej, 27 czerwca. Z inicjatywą wystąpił Sylwester Kaczmarek  przewodniczący rady. Radni jednogłośnie przyjęli zaproponowaną uchwałę.

W rocznicę niepodległości

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boryszewie, gdzie odprawiona została Msza święta z tej okazji. Ksiądz Jacek Skrobisz, proboszcz tej parafii przypomniał sylwetkę patrona mostu i jego dokonania.

Ignacy Skorupka od września 1918 roku pracował jako wikariusz w Łodzi. Założył Towarzystwo „Oświata” zajmujące się rozwojem szkolnictwa polskiego. Był też notariuszem i archiwistą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Od lipca 1920 roku kapelanem lotnym 1 batalionu 236 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej. 14 sierpnia ks. Skorupka zginął w bitwie pod Ossowem, będącej częścią Bitwy Warszawskiej. Pośmiertnie księdzy Skrorupce nadano mu Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, a w 2010 roku Order Orła Białego.

Trzy argumenty przemawiały za tym, aby podjąć decyzję o nadaniu nazwy księdza Skorupki mostowi w Boryszewie. Po pierwsze to piękny, nowoczesny obiekt, który jest bardzo ważny dla miasta. Jako mieszkaniec tej dzielnicy uważam, że to jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych. Warto zatem, by ten most nie był bezimienny. Po drugie ksiądz Skorupka był już patronem jednej z sochaczewskich ulic. Jednak po II Wojnie Światowej ówczesna włada zastąpiła ją nowym patronem – Hanką Sawicką. W tej chwili ta ulica przyjęła nazwę prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Zatem trzeba było pomyśleć jak uczcić księdza Skrupkę, tym bardziej, że ostatni argument przemawiał za tym, że warto nadać imię tak wybitnej postaci w rocznicę 100-lecia  odzyskania niepodległości przez Polskę – wspomniał Sylwester Kaczmarek w trakcie uroczystości na moście.

Zaraz po Mszy odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi na moście, odsłonięcie tablicy oraz poświęcenie przeprawy.

Łączy miejskie dzielnice

W uroczystym przecięciu wstęgi uczestniczyli Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, jego zastępca Dariusz Dobrowolski, Sylwester Kaczmarek, przewodniczący samorządu miejskiego, Adam Orliński – radny sejmiku wojewódzkiego oraz Mirosław Orliński – wójt gminy Sochaczew. Byli też, choć nieliczni mieszkańcy Boryszewa.

Ten most to ważna i wzorcowa inwestycja. Jest jednoprzęsłową konstrukcją łukową, wspartą na palach. Ma ponad 50 metrów długości i 50 ton nośność. Wytrzyma lata, a nawet ponad sto lat zwiększone obciążenia, tiry, czy choćby czołgi. Inwestycja ta wyniosła ponad 6 milionów złotych i może być wzorem dla innych. To zasługa zapobiegliwości radnego sejmiku, Adama Orlińskiego, który stara się o fundusze nie tylko dla miasta, ale dla całego powiatu sochaczewskiego – podkreślił Adam Struzik.

Do symbolicznego przecięcia wstęgi zaproszeni zostali mieszkańcy Boryszewa. Razem z samorządowcami zrobiła to najmłodsza z obecnych na moście 5-letnia Klara.

Zaraz potem dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy i  poświęcenia przeprawy.

Potem mieszkańcy skorzystali z okazji i zadawali pytania samorządowcom. Interesowało ich, kiedy będą wykonane remonty dróg dojazdowych, a więc ulica 15 Sierpnia, która jest obecnie w dość kiepskim stanie. Marszałek Struzik wskazywał na drastyczne podniesienie kosztów usług przez firmy budowlane na remonty dróg. Jak zaznaczył nie można szarżować, gdyż fundusze są ograniczone, a drogi nie mogą kosztować tyle, jakby były wysadzane diamentami. Budżetem na drogi trzeba racjonalnie gospodarzyć.

Bogumiła Nowak