Strona główna Kultura Letnie spotkania z muzyką w Żelazowej Woli

Letnie spotkania z muzyką w Żelazowej Woli

679
0
PODZIEL SIĘ

Odwiedzający latem Żelazową Wolę, zawsze znajdą dla siebie coś ciekawego. I to niezależnie od wieku. Oferta przygotowana jest przede wszystkim dla pasjonatów muzyki, jak również miłośników historii. Zwiedzanie parku i muzeum dostępne jest przez cały sezon letni. Warto pamiętać, że mieszkańcy miasta i gminy Sochaczew mogą korzystać z tego bezpłatnie.

– Staramy się przygotować wiele atrakcji. Letnie recitale przy dworku chopinowskim od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem. Dzięki nagłośnieniu można słuchać koncertu nie tylko w pobliżu domu Fryderyka Chopina, ale też w parku. Sobotnio-niedzielne koncerty skupiają liczną publiczność, gdyż grają same gwiazdy, uznani pianiści w repertuarze głównie chopinowskim – informują pracownicy Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Zagrał młody talent

Cykliczne koncerty w Żelazowej Woli zainicjowane zostały w 1954 roku przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianistę i pedagoga. Pomysł od razu przyciągnął nie tylko publiczność, ale chętnych pianistów, którzy zaczęli zabiegać o możliwość zaprezentowania się w Żelazowej Woli.
Koncerty w dworku chopinowskim to unikalna okazja usłyszenia na żywo najlepszych pianistów nie tylko z Polski, ale też z całego świata.
Na sobotnie Recitale Chopinowskie z udziałem utalentowanych młodych pianistów Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza od maja do końca września. Recitale odbywają się o godz. 12.00 i 15.00. 7 lipca wystąpił Łukasz Piotr Byrdy, obecnie student Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Artysta mimo młodego wieku jest już laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów w tym na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Poznaniu oraz X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Bydgoszczy. Był stypendystą w Morningside Music Bridge w Calgary (Kanada) i Aspen Music Festival and School (USA). W 2013 roku wystąpił w cyklu koncertów „Młode Talenty” organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Łukasz Byrdy często koncertuje w kraju i za granicą (USA, Kanada, Rosja, Austria, Włochy, Niemcy).

Recital gwiazdy

Natomiast w każdą niedzielę od maja do końca września dają recitale wybitni polscy i zagraniczni pianiści. 8 lipca wystąpi Marek Bracha, który w samo południe zagrał na instrumencie historycznym – Erard z 1838 roku. To była wyjątkowa okazja usłyszeć stare brzmienie kompozycji chopinowskich i bachowskich w mistrzowskim wykonaniu.
Marek Bracha jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Z wyróżnieniem ukończył studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera. Był też gwiazdą Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju, La Folle Journée Chopin Open w Warszawie oraz Chopin w Ogrodach Luksemburskich w Paryżu. Reprezentował Polskę na „EXPO 2000” w Hanowerze i „EXPO 2005” w Aichi w Japonii. W grudniu 2010 roku artysta wystąpił w National Center for Performing Arts w Pekinie podczas uroczystej gali kończącej obchody Roku Chopinowskiego w Chinach.
Pianista koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, we Włoszech, Albanii, Libii, USA, Rosji, Wenezueli, Japonii, Chinach, Mongolii i na Ukrainie.

Chopin dla najmłodszych

Ogromnym zainteresowaniem od kilku lat cieszy się też Mała Akademia Chopinowska Lato adresowana do najmłodszych miłośników muzyki. W te wakacje realizowana jest ona pod hasłem „Wielka sztuka w małych formach”.
Niedzielne spotkanie 8 lipca, w godzinach 11.00-12.00 poświęcone bedzie walcom. Odwołano się tu do cytatu Roberta Schumanna na temat walców Chopina, który napisał o polskim artyście – „Arystokratyczność od pierwszej do ostatniej nuty”. Warsztatom etykiety towarzyszyło wykonanie walców Chopina m.in. As-dur op. 64 nr 3 wraz z komentarzem do utworu.
W skład niedzielnych zajęć Małej Akademii Chopinowskiej wchodzą improwizacje ruchowe do muzyki, taniec, zajęcia teatralne, które pozwolą najmłodszym odkryć twórczość Chopina i innych kompozytorów. Najbliższe spotkanie Akademii oraz recitale pianistów w najbliższy weekend 14-15 lipca.

Bogumiła Nowak
Fot. Wojciech Grzędziński/NIFC