Strona główna Sochaczew gmina Letnia gorączka inwestycyjna

Letnia gorączka inwestycyjna

904
0
PODZIEL SIĘ

Upały i pełnia wakacyjnego sezonu nie zmniejszają tempa prac w gminie Sochaczew. W urzędzie trwają przygotowania do nowych inwestycji, podpisywanie umów z wykonawcami i szykowanie kolejnych przetargów. Realizowane są teraz głównie remonty i przebudowy dróg, remonty szkolne oraz inne prace modernizacyjne.

Mamy duży front prac do końca roku. Problemem dla nas jedynie jest znalezienie wykonawcy na drogę ulica Płocka – Rozlazów – Kąty, którą mamy robić razem z miastem. Już drugi przetarg zakończył się bez sukcesu. Żadna firma nie zgłosiła się. Z rozmów, które przeprowadziłem z przedstawicielami firm zajmujących się robotami drogowymi, wynika, że mają one bardzo słabe moce przerobowe na roboty ziemne i brukarskie. A ta droga wymaga takich prac. Firmy się tych prac boją. Będziemy zatem szukać innego rozwiązania – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Czy będzie to kolejny przetarg, tego nie wiadomo. Dyskusja na ten temat z Urzędem Miasta w Sochaczewie trwa. Gmina też szykuje się z nowymi pomysłami – chce przebudować Stacje Uzdatniania Wody, sieć wodociągową oraz nowe drogi.

Dotacje i pożyczka

Z powodu dotacji z urzędu wojewódzkiego zmienił się tegoroczny budżet gminy. Gmina dostała o prawie 162 tys. zł więcej na swoje zadania, głównie w oświacie i na inwestycje drogowe. Bieżące dochody gminy wyniosą w sumie prawie 69 mln zł. Natomiast wydatki prawie 73 mln zł. Ten spory deficyt spowodowany jest realizacją inwestycji w ramach Odnawialnych Źródeł Energii. Sytuacja budżetowa zmieni się po rozliczeniu tej inwestycji, kiedy nie tylko gmina Sochaczew, ale uczestniczące z nią w projekcie gminy Teresin, Nowa Sucha i Rybno dostaną zwrot poniesionych kosztach w ramach dofinansowania.

– W tym celu, aby zapewnić sobie swobodę finansową na realizację wielu zadań inwestycyjnych, zdecydowaliśmy się, po uzgodnieniu z Regionalna Izbą Obrachunkową skorzystać z możliwości zaciągnięcia dużego kredytu długoterminowego – poinformowała Alicja Ziółkowska, skarbnik Urzędu Gminy w Sochaczewie.

Gmina zaciągnie kredyt w wysokości około 6,5 mln zł. Z tej kwoty nieco ponad 2 mln zł pokryją wcześniejsze zobowiązania, a prawie 4,5 mln zł będzie rezerwą na realizowanie zaplanowanych gminnych inwestycji.

– RIO zgodziło się, byśmy takie pieniądze wzięli na wszelki wypadek. Nie musimy ich wydać, ale chcemy mieć na okoliczność, kiedy w jakimś przetargu będzie wyższa kwota zadania niż zaplanowaliśmy i trzeba będzie dołożyć 20 lub 30 tysięcy złotych. Bardzo wiele inwestycji jest nam w gminie potrzebnych i nie chcemy ich odkładać. Gmina cały czas rozrasta się pod względem ilości mieszkańców i pilne są wydatki w infrastrukturę mieszkalną i drogową. Będziemy bardzo oszczędnie gospodarować tymi pieniędzmi – dodaje wójt.

Radni jednogłośnie poparli pomysł. Raty i odsetki kredytowe będą spłacane w latach 2019- 2023 z dochodów własnych gminy.

Jedna na osiem dróg

Ruszyła już przebudowa dróg w miejscowościach Żuków, Altanka, Kąty, Dachowa. Podpisana została umowa z firmą Rydmar z Juliopola w gminie Młodzieszyn, która zgłosiła chęć wykonania wszystkich czterech dróg. Firma ta ma wykonać 370 metrów drogi w Żukowie za 133,5 tys. zł . Natomiast odcinek 500 metrów w Altance za 170 zł, 530 metrów w Kątach za 180 tys. zł, a 650 metrów w Dachowej za 240 tys. zł.

Również ta sama firma zgłosiła się do przetargu na przebudowę i modernizację kolejnych dróg gminnych w miejscowościach Kożuszki Parcel, Kaźmierów, Mokas i Gawłów.

Wykonuje i sprawdza się dobrze na inwestycjach w Żukowej, Altance, Kątach i Dachowej. Do przetargu zgłosiła się tylko ona, uznaliśmy, że jest to korzystna oferta i podpisaliśmy już z Rydmarem umowę. Prace ruszają lada dzień – mówi Mirosław Orliński.

I tak 450 metrów w Czerwonce Parceli wykonanych zostanie za 157 tys. zł, w Kaźmierowie 530 metrów za 143 tys. zł, w Mokasie 710 metrów za 256 tys. zł, a w Gawłowie 650 metrów za 448 tys. zł.

Trwają też wakacyjne remonty w szkołach. Największy ma miejsce obecnie w Feliksowie, gdzie prowadzone są dwie inwestycje – rozbudowa budynku szkolnego oraz remont kotłowni.

– To duże inwestycje i bardzo pilne. Chcemy się uporać z nimi jak najszybciej. Prace już ruszają i potrwają do wiosny przyszłego roku. Prace realizuje firma Terbud z Kiernozi. Wartość całej inwestycji to ponad 2,2 miliona złotych – dodaje wójt gminy.

Natomiast za nieco ponad 250 tys. zł wykonuje Deco Clean Energy z Wrocławia. Jak zapewniają gminnych urzędników wykonawcy, prace mają być zakończone przed tegorocznym sezonem grzewczym.

Bogumiła Nowak