Strona główna Sochaczew miasto Komunikacyjny koszmar zaplanowany

Komunikacyjny koszmar zaplanowany

1167
0
PODZIEL SIĘ

Podobnie jak i w poprzednich latach, także i w te wakacje sochaczewscy kierowcy muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami związanymi z robotami drogowymi. A te będą prowadzone praktycznie na terenie całego miasta i w dodatku na najważniejszych ciągach komunikacyjnych.

O tym, co to oznacza, już w ubiegłym tygodniu mogli się przekonać kierowcy w rejonie dworca PKP. Trudności komunikacyjne w tym przypadku związane są z rozpoczęciem 5 lipca pierwszego etapu przebudowy ulic będących w zarządzie Starostwa Powiatowego, czyli: Towarowej, Sienkiewicza i Księcia Janusza. Na tym etapie prac wyłączony z ruchu został fragment ulicy Sienkiewicza od skrzyżowania z ul. Kopernika do skrzyżowania z ul. Księcia Janusza.

To z kolei powoduje, że kierowcy jadący od strony centrum, którzy chcą dotrzeć do stacji, muszą korzystać z objazdów między innymi z ulicy Botanicznej, która na czas remontu stała się ulicą dwukierunkową. Natomiast dla osób jadących od strony od ulicy Okrzei w kierunku stacji kolejowej, wyznaczony zostanie objazd ulicami: Kopernika, Łuszczewskich, Towarową i Księcia Janusza.

Dodajmy, że łączny koszt przebudowy prawie kilometra ulic w rejonie dworca to 4 989 167 zł. W ramach prowadzonej inwestycji przebudowane zostaną chodniki, cztery skrzyżowania i zjazdy do posesji. Powstaną jednostronne ścieżki pieszo-rowerowe, siedem zatok postojowych, w tym jedna dla autokarów przed Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Horror przy liceum

Choć przebudowa ulic w rejonie dworca wiąże się z pewnymi ograniczeniami dla kierowców, to największe uciążliwości  – wynikające z zaplanowanych robót drogowych – czekają ich po 15 lipca. Wtedy ma się rozpocząć drugi etap przebudowy ulicy Licealnej. Co wiąże się z zamknięciem dla ruchu skrzyżowania Licealnej z ulicą Traugutta i 15 Sierpnia. Utrudnienia związane z tym etapem prac potrwają do 30 sierpnia, a prace będą prowadzone na odcinku od ulicy Mazowieckiej do ulicy Sierpniowej.

Tak długi okres robót wynika z konieczności wybudowania w tym miejscu między innymi kolektora burzowego i połączenie go z istniejącą już w Licealnej i Traugutta siecią kanalizacji deszczowej. Dodajmy, że kolektor, który powstanie pod skrzyżowaniem, będzie przyjmował w przyszłości wody opadowe z ulicy 15 Sierpnia, której remont zaplanowano na przyszły rok.

Jak wynika z naszych informacji, w związku z zamknięciem dla ruchu skrzyżowania, kierowcy jadący z Boryszewa będą musieli skorzystać z objazdu wytyczonego ulicami: Łuszczewskich, Towarową i Piłsudskiego. Natomiast jadący ulicą Traugutta, aby dotrzeć na Boryszew, będą musieli skręcić w Ziemowita, a następnie w Piłsudskiego, Towarową i Łuszczewskich.

Cena z sufitu

O ile prace związane z największą tegoroczną inwestycją miejskiego samorządu zakończą się wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem, to inaczej ma się sprawa z planami samorządu Mazowsza. A te przewidują przebudowę w tym roku ulicy Chopina, na odcinku od ronda Jana Pawła II do przejazdu kolejowego w Kistkach. Jak poinformowała nas Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich pierwszy przetarg mający wyłonić wykonawcę inwestycji nie przyniósł rozstrzygnięcia. Wpłynęła tylko jedna oferta, która opiewała na 18 942 000 złotych, gdy tymczasem MZDW przeznaczyło na ten cel 9,6 mln zł. Dodajmy, że zaplanowana inwestycji obejmuje fragment ulicy o praktycznie takiej samej długości, co inwestycja realizowana w okolicach dworca, a która ma większy zakres prac i kosztuje niecałe 5 milionów złotych.

Chcę zapewnić, że samorząd Mazowsza nie rezygnuje z przebudowy ulicy Chopina. Już wkrótce zostanie ogłoszony kolejny przetarg na wyłonienie jej wykonawcy. A gdyby to się udało, prace związane z remontem jednej z najważniejszych ulic w Sochaczewie rozpoczęłyby się pod koniec wakacji – poinformował nas Adam Orliński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Wszystko wskazuje natomiast na to, że w tym roku – ze względu na szaleństwo cenowe, które ogarnęło firmy budowlane – nie dojdzie do remontu ulicy 15 Sierpnia na odcinku od obwodnicy do skrzyżowania z ulicą Boryszewską. Jednak, jak zapewnia Adam Orliński, zarezerwowane na ten cel środki nie przepadną, ponieważ inwestycja została wpisana w plany samorządu Mazowsza na 2019 r.

Jerzy Szostak