Strona główna Kultura Gwiazdy w Żelazowej Woli

Gwiazdy w Żelazowej Woli

675
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku Letnie Koncerty Chopinowskie cieszą się ogromnym powodzeniem. Tego lata napływ publiczności jest wyjątkowo duży. To nie tylko gwiazdy są magnesem, ale też gratisowy, weekendowy dojazd dla mieszkańców i turystów.

Na Sobotnie Recitale Chopinowskie z udziałem utalentowanych młodych pianistów Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza od maja do końca września. Recitale odbywają się o godz. 12.00 i 15.00.

 Talenty przyciągają

Ostatnie dwie soboty – 14 i 21 lipca, obfitowały w niezwykle utalentowanych pianistów. Obaj zaczynali swą karierę we wczesnym dzieciństwie.

Bartosz Skłodowski, który wystąpił 14 lipca, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Janiny Garści i w PSM im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Obecnie jest studentem studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki i laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobył m.in. drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Ars Nova w Trieście, Grand Prix i Nagrodę Ambasady RP w Lubljanie na Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w Radovljica we Słowenii.

Z kolei drugi artysta pochodzący z Gruzji. Luka Okros, który koncertował w sobotę, 21 lipca, jest jednym z najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat, a już jako 5-latek wystąpił z pierwszym koncertem publicznym w Tbilisi. W wieku zaledwie 8 lat grał dla czołowego rosyjskiego dyrygenta i skrzypka Vladimira Spivakova, który od razu zaoferował mu stypendium, a później wsparcie finansowe. Luca Okros, mimo młodego wieku zdobył wiele pierwszych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. w Hanowerze, Hongkongu, a także w Walencji.

Oba sobotnie koncerty, na których wykonane zostały głównie utwory chopinowskie, cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Brzmienie gwiazd

Natomiast w niedzielę odbywają się recitale w wykonaniu wybitnych gwiazd polskiej i zagranicznej pianistyki. Tu można usłyszeć światową czołówkę. Niedzielne Recitale Chopinowskie odbywają się o godzinie 12.00 i 15.00.

15 lipca wystąpił Piotr Paleczny (na zdjęciu), który zagrał na Erardzie z 1838 roku. To była unikalna okazja, usłyszeć muzykę chopinowską zagraną na instrumencie z tej epoki, kiedy żył wielki kompozytor. Trudno zatem się dziwić licznie przybyłej publiczności oraz wielu turystom. Przyciągała też sama renoma Piotra Palecznego, laureata aż pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych i wybitnego wykonawcę muzyki chopinowskiej. Od 1993 roku artysta ten jest też dyrektorem artystycznym najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego – Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju, a od 2004 roku dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Natomiast 22 lipca w trakcie niedzielnego recitalu można było wysłuchać Wojciecha Świtałę, wybitnego pianistę i laureata międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Bardolino (Włochy), w Paryżu (Grand Prix), i w Montrealu. Artysta ten koncertował w większości krajów europejskich, Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Ka­nadzie. Oprócz działalności solistycznej sięga też po utwory kameralne, które wykonuje ze skrzypkiem Szymonem Krzeszowcem, Kwartetami ­– Śląskim, Camerata, Royal czy orkiestrą Aukso. Od roku 1998 pianista zajmuje się pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie jest niej prorektorem.

W tym tygodniu zapowiadane występy – w sobotę 28 lipca koncert młodej pianistki Aleksandry Dąbek, a w niedzielę 29 lipca Zbigniewa Raubo, wybitnego muzyka i pedagoga.

Bogumiła Nowak

Fot. Muzeum w Żelazowej Woli