Strona główna Czas wolny Gwiazdy jazzu na placu Kościuszki

Gwiazdy jazzu na placu Kościuszki

904
0
PODZIEL SIĘ

Chcemy tym festiwalem nieco odczarować jazz i pokazać, że doskonale nadaje się na letnie koncerty w plenerze. Andrzej Jagodziński czy Artur Dutkiewicz to muzyczna pierwsza liga – uznani muzycy, kompozytorzy, autorzy aranżacji, jazzowi twórcy wybitni pod każdym względem – mówi pomysłodawczyni I Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego Joanna Niewiadomska-Kocik.

Przed nami pierwszy z czterech festiwalowych koncertów. 29 lipca zaczniemy od muzycznego hołdu dla wolności w wykonaniu Andrzeja Jagodzińskiego i zaprzyjaźnionych z nim artystów. Znane piosenki patriotyczne, w jazzowych aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego, zaśpiewają Nula Stankiewicz i Agnieszka Wilczyńska. Na koncert złożą się popularne utwory towarzyszące Polakom w walce o niepodległość, zagrzewające do walki, dające nadzieję i jednoczące wokół sprawy m.in. „Deszcz, jesienny deszcz”, „Wojenko, wojenko”, „Piosenka o mojej Warszawie” z repertuaru Mieczysława Fogga, wojenny hymn harcerskiego Batalionu Parasol „Pałacyk Michla”, „Czerwone maki”, „Nie pytaj o Polskę”, „Biały krzyż” Czerwonych Gitar, „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Skąd pomysł na lato z jazzem? Jak mówi Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, sochaczewian do jazzu nie trzeba przekonywać, bo utwory z tego gatunku mają w repertuarze zarówno orkiestra, jak i big-band Bernarda Pacholskiego, miłośnicy jazzu mogą posłuchać go regularnie w klubie Kontrast w SCK w Boryszewie, albo na koncertach organizowanych w ramach Sochaczewskich Spotkań z Chopinem. Festiwal pokaże, że ten gatunek muzyki świetnie wypada także w plenerze.

Od lat wiedzą o tym warszawiacy tłumnie przychodzący na Festiwal Jazz na Starówce, największym pod względem liczby widzów festiwal jazzowy w naszym kraju. Co ciekawe, Jazz na Starówce od samego początku współorganizuje Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wiele lat mieszkała w Sochaczewie, pracowała w naszej szkole muzycznej, a w latach 90’ w radiu Fama prowadziła programy kulturalne.

Nasz festiwal to cykl bezpłatnych, otwartych koncertów gwiazd. Spotykamy się co niedzielę o 19.00 na placu Kościuszki, a jeśli nie pozwoli na to pogoda, przenosimy występ do patio kramnic miejskich przy ul. 1 Maja 21 – zachęca Joanna Niewiadomska – Kocik.

 5 sierpnia, godz. 19.00, Warsaw Dixielanders

Dla sochaczewskiej publiczności to będzie drugie spotkanie z muzykami Warsaw Dixielanders, którzy po raz pierwszy wystąpili u nas we wrześniu ubiegłego roku w ramach „Sochaczewskich Spotkań z Chopinem”. Dla dwustu gości zagrali przede wszystkim szlagiery blues’owe oraz polskie przeboje z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Teraz przyjadą z repertuarem, który przybliży klasykę jazzu. Zespół powstał w 2007 roku. Tworzą go gruntownie wykształceni muzycy, warszawscy jazzmeni występujący na scenie od kilkudziesięciu lat, związani przed laty z klubami „Stodoła” i Riviera Remont, dokonujący nagrań dla Polskiego Radia i TVP, występujący na Festiwalach „Jazz nad Odrą”, „Festiwalu Złota Tarka”, najlepszych klubach jazzowych Holandii, Szwecji, RFN, Belgii i Danii. Jeden z członków formacji jest współautorem piosenek Marii Koterbskiej w aranżacjach jazzowych. Warsaw Dixielanders nagrali płytę z szesnastoma popisowymi utworami. Obecny skład zespołu to: Jerzy Kuszakiewicz (trąbka, wokal), Mariusz Wnuk (puzon), Michał Pijewski (klarnet), Marek Słomiński (banjo), Ireneusz Kozłowski (kontrabas), Jerzy Więckowski (perkusja).

 12 sierpnia, godz. 19.00, Artur Dutkiewicz Trio

Lider formacji, Artur Dutkiewicz, to jeden z najbardziej znanych polskich pianistów jazzowych i kompozytorów, laureat wielu konkursów muzycznych, przeglądów i festiwali. Urodził się w 1958 roku w Pińczowie, ukończył Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Koncertował m.in.: Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak i ̇Lorą Szafran. Jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. W ostatnich kilku latach wystąpił w ponad 50 krajach na całym świecie od USA przez Europę po Hongkong i Australię. Oklaskiwali go miłośnicy jazzu m.in. w Pekinie, Petersburgu, Waszyngtonie, Lyonie, Berlinie, Helsinkach, Meksyku,  Budapeszcie, Barcelonie. Występuje solo jednocześnie prowadząc dwa własne zespoły, w tym Artur Dutkiewicz Trio. Obecnie w zespole towarzyszą mu Łukasz Żyta (perkusja) i Michał Barański (kontrabas). Najnowsza płyta tria, wydana w 2017 roku, nosi tytuł „Traveller”.

 19 sierpnia, godz. 19.00, Blues Fellows

Blues Fellows, a w zasadzie Blues Fellows Swingin’ Band, to warszawski zespół muzyczny wykonujący jazz tradycyjny. Grupa powstała w 1983 roku. Znana jest z występów w klubach jazzowych w kraju i zagranicą. W swoim dorobku ma nagrania archiwalne dla Polskiego Radia oraz udział w najważniejszych imprezach jazzowych w Skandynawii, Portugalii, Holandii i Niemczech. Zespół nagrał kilka płyt, m.in. „Live in Akwarium”, „Prisoner of love”, „Powracająca Melodyjka” i „Caravan”. Jego aktualny skład to: Ewa Konarzewska – wokal, Wojciech Milewski – trąbka, Ireneusz Kozłowski – kontrabas, Marek Kucharski – saksofon, Bogdan Ignatowski – banjo, gitara, Jerzy Więckowski – perkusja.

sochaczew.pl