Strona główna Kultura Dożynki powiatowe w Młodzieszynie

Dożynki powiatowe w Młodzieszynie

1038
0
PODZIEL SIĘ

W tym pięknym staropolskim obrzędzie, jakim są dożynki powiatowe, podczas którego dziękujemy za zebrane plony i dzielimy się dożynkowym bochnem chleba, wyraża się ogromna wartość rolniczego trudu.

 Powiat sochaczewski kultywuje te tradycje każdego roku poprzez organizację dożynek parafialnych, gminnych oraz powiatowych. Nie inaczej będzie w tym roku, jeśli chodzi o powiatowe dożynki. Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, i Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn, w tym roku zapraszają wszystkich mieszkańców 16 września na powiatowe święto plonów do Młodzieszyna.

Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie obrzędu dzielenia chlebem, muzyki i okazji do wspólnej zabawy. Uroczystości rozpoczną się tradycyjnie mszą świętą odprawioną w młodzieszyńskim kościele, o godz. 12.00. Zostaną tu poświęcone dożynkowe wieńce i bochny chleba wypieczone z tegorocznego zboża oraz złożone będą dary ołtarza. Następnie korowód dożynkowy przemaszeruje ulicami Młodzieszyna na pobliski stadion sportowy przy ul. Sportowej.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyć będą jak zawsze liczne atrakcje, w tym wystawy instytucji związanych z rolnictwem oraz prezentacją firm komercyjnych, a także liczne stoiska z rękodziełem artystycznym, ogrodniczym i wyrobami pszczelarskimi. Na wszystkich czekać będzie ogródek gastronomiczny, a dla najmłodszych wesołe miasteczko i liczne atrakcje.

Organizatorzy jak zawsze zadbali też o część rozrywkową. Na scenie nie zabraknie Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, która również uświetni uroczystości kościelne. Będą ponadto występy kabaretowe, muzyczne czy konkursy. Zaprezentuje się młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie czy Dance Babki. Od 18.00 na scenie zaś będzie można bawić się wraz z zespołami muzycznymi, m.in. disco polo.

Organizatorzy – Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Urząd Gminy w Młodzieszynie – zapraszają rolników, jak również całą społeczność naszego powiatu do czynnego udziału w uroczystościach dziękczynnych za tegoroczne plony.

Zapraszamy również twórców ludowych, zakłady produkcyjne, usługowe, firmy szkółkarskie do zaprezentowania swojej działalności podczas dożynek powiatowych (tel. kontaktowy 602 630 815 lub 46 864 17 68).

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie