Strona główna Sochaczew miasto Dociągnęli ulicę do Bzury

Dociągnęli ulicę do Bzury

900
0
PODZIEL SIĘ

W ubiegłym tygodniu firma Sochbud zakończyła wytyczanie nowego odcinka ulicy Podzamcze. Powstał on na terenie byłego toru motocrossowego. Ulica w tym miejscu będzie się kończyła placem usytuowanym tuż nad brzegiem Bzury, na który zostanie przeniesiony z parku przy ul. Traugutta pomnik poświęcony zamordowanym przez Niemców mieszkańcom Sochaczewa.

Zakończenie ulicy w tym miejscu nie jest przypadkowe. Tuż obok znajdowała się tymczasowa przeprawa pontonowa wybudowana przez wojsko polskie we wrześniu 1939 r. To właśnie na niej rankiem 15 września 1939 r. – podczas wycofywania się z miasta – zginął dowódca obrony Sochaczewa major Feliks Kozubowski. Przypomnijmy, że dowodzony przez niego II Batalion 18 Pułku Piechoty w trakcie ciężkich walk o Sochaczew, trwających 2,5 doby, stracił 80 procent stanu osobowego. Major został pochowany przez Niemców tuż nad brzegiem rzeki, a następnie ekshumowany i pochowany razem ze swoimi żołnierzami na cmentarzu św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Dodajmy, że także w tym miejscu podczas obydwu wojen istniały tymczasowe przeprawy przez rzekę. Budowali je zarówno Rosjanie, jak i Niemcy. Pozostałości tych przepraw przetrwały do naszych czasów w postaci wystających z wody pali.

dot

Fot.: Jerzy Szostak