Strona główna Sochaczew gmina Co powstanie w pałacu w Gawłowie?

Co powstanie w pałacu w Gawłowie?[Zdjęcia]

3753
0
PODZIEL SIĘ

Historia pałacu w Gawłowie jest bardzo burzliwa. Powstawał w latach 1880-1890. Na przestrzeni ponad wieku pełnił funkcję domu mieszkalnego, niemieckiego szpitala wojskowego oraz Domu Pomocy Społecznej, a od 2010 roku był opuszczony oraz wielokrotnie dewastowany. Na początku bieżącego roku został zakupiony przez  Zbigniewa Gerasika oraz  Agnieszkę Gerasik. Nowi właściciel postanowili przywrócić temu miejscu dawny blask.

Plany na przyszłość

Pieczę nad projektem rewitalizacji pałacu oraz parku w Gawłowie, pełni fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza. Jak mówiła prezes fundacji Izabela Goryniak: – Naszym głównym celem jest stworzenie otwartego miejsca do wypoczynku dla wszystkich mieszkańców Sochaczewa i okolic. Każdy kto ma fajny pomysł będzie mógł go zrealizować właśnie tutaj. Liczymy na aktywną współpracę z samorządami, które jak mamy nadzieję, wspomogą nas w tym wielkim projekcie.

W swojej wypowiedzi prezes wspomniała również o tym jak ciężką pracę włożyli budowlańcy aby przygotować park na dzień otwarty. Odremontowano starą fontannę oraz zaprezentowano ścieżkę prowadzącą aż do Bzury, gdzie w przyszłości ma powstać przystań kajakowa. W planach Fundacji na najbliższe lata jest stworzenie w pałacu i jego otoczeniu parku linowego, wiat wypoczynkowych oraz małej gastronomii.

Projekty rewitalizacji parku, pałacu oraz nowych budynków w jego otoczeniu przygotował architekt Marcin Głuchowski.

Trochę historii

W ramach dnia otwartego, w budynku pałacu odbyła się prezentacja związana z historią obiektu. Poprowadził ją Marek Orzechowski z Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza. Zabrał on zainteresowanych w podróż po dziejach Gawłowa. Jego początki sięgają 1457 roku, kiedy to wieś była w posiadaniu Jana z Gawłowa.

Ziemia Gawłowska wielokrotnie zmieniała właściciel na przestrzeni wieków. Jak powiedział Marek Orzechowski:Pałac w, którym dzisiaj się znajdujemy został wybudowany dopiero w XIX wieku, jednak prawdopodobnie w tym samym miejscu, wiele wieków temu znajdowała się siedziba rodu Gawłowskich to właśnie od ich nazwiska wzięła się nazwa wsi.

Prezentacja wzbudziła zainteresowanie u wielu osób. Sami organizatorzy nie spodziewali się aż tak dużej frekwencji.

Miejsce dla dzieci

Na dniu otwartym zjawiło się bardzo dużo gości, zarówno z Sochaczewa jak i z innych miejscowości. Jednak największą grupę zainteresowanych stanowiły dzieci.

Organizatorzy przygotowali dla nich masę atrakcji. W specjalnym namiocie, zorganizowano studio makijażu dla dzieci oraz postawiono maszynę do robienia waty cukrowej, którą obsługiwali wolontariusze MOPS Sochaczew. Ponadto obok fontanny znajdowała się duża dmuchana zjeżdżalnia. Zorganizowano również przejażdżki motocyklami.

Największą popularności cieszyły się jednak alpaki z Zagrody w Zakrzewie. Można było je pogłaskać lub zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Dla starszych uczestników dnia otwartego przygotowano ognisko z kiełbaskami.

W wydarzeniu uczestniczyły również dzieci z placówki Opiekuńczej w Giżycach oraz Zespołu Szkół w Erminowie. Jak powiedziała Izabela Goryniak: – Chcemy współpracować z osobami niepełnosprawnymi, tworząc im miejsce do jeszcze lepszego rozwoju .

Aleksander Szostak