Strona główna Sochaczew miasto Chodaków wraca nad Utratę

Chodaków wraca nad Utratę

836
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Chodakowa będą mogli spacerować po nowym parku. Kosztem prawie 700 tysięcy złotych zostaną w niego przekształcone tereny nad Utratą, pomiędzy ulicą Młynarską a Parkową.

To, o co apelowaliśmy do władz miasta od prawie czternastu lat, staje się faktem. W ubiegłym tygodniu, a dokładnie 11 lipca, burmistrz Piotr Osiecki oraz Grzegorz Głowacki, pełnomocnik firmy Ziel-Bud, podpisali umowę dotyczącą przystąpienia do prac związanych z zagospodarowaniem terenów nad Utratą w Chodakowie.

Powrót nad rzekę

Inwestycja, której koszt wyniesie 699 277 złotych, będzie prowadzona na obszarze prawie trzech hektarów i ma być zrealizowana do końca października tego roku.

– Projekt obejmuje obszar o powierzchni 2,6 hektara, który od 1962 roku wpisany jest do rejestru zabytków Województwa Mazowieckiego ze względu na położenie w sąsiedztwie zespołu dworskiego. Firma Ziel-Bud zajmie się zielenią, jej pielęgnacją, nową aranżacją, oczyszczeniem całego terenu, wycięciem krzaków, dosadzeniem drzew i niemal 150 krzewów. Po renowacji stanie się on dostępny dla każdego, także osób niepełnosprawnych. Prace nad Utratą mają się zakończyć do 30 października. Cieszę się, że centrum miasta wraca nad Bzurę, a Chodaków nad Utratę – podkreślił Piotr Osiecki.

Stworzenie terenów rekreacyjnych nad Utratą, to ostatni element olbrzymiego projektu realizowanego od 2017 roku przez miejski samorząd przy wsparciu finansowym, jakie miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego projektu w ubiegłym roku dokonano rewitalizacji zabytkowego parku w Chodakowie. Natomiast w tym zasadzono zieloną kurtynę wzdłuż ulicy Olimpijskiej oraz rozpoczęto prace związane rewitalizacją parku przy Szkole Muzyczne oraz parku przy ulicy Traugutta. Ogólna wartość projektu to około 9,5 miliona złotych, z czego dotacja z NFOŚ to 6 790 430 złotych.

Spełnianie oczekiwań

W przypadku rewitalizacji terenów nad Utratą w Chodakowie dotacja pokryje 85 procent kosztów kwalifikowanych. To właśnie dzięki tym środkom już w tym roku mieszkańcy Chodakowa będą mogli spacerować po nowych, żwirowych alejkach, z których będą mogli również korzystać rowerzyści. Część terenu zostanie wyrównana i powstanie na niej olbrzymi trawnik dla biwakowania. Natomiast w centralnym punkcie terenów rekreacyjnych stanie okrągłe palenisko, gdzie będzie można organizować spotkania przy grillu. Po nabrzeżu Utraty będzie można także spacerować po zmierzchu, ponieważ obszar zostanie oświetlony przez dwadzieścia dwie latarnie. Nad rzekę dotrzemy zarówno od strony ulicy Młynarskiej, jak i ulicy Hotelowej. Z tej ostatniej do nowego chodakowskiego parku będą prowadziły schody. Całość uzupełnią elementy tzw. malej architektury: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Wypoczywający nad Utratą, będą mieli również do swojej dyspozycji dwie zadaszone altany wyposażone w ławki i stoły.

– Mieszkańcy oczekują od samorządu nie tylko dróg i chodników, ale też ładnej, funkcjonalnej przestrzeni publicznej, czyli terenów rekreacyjnych, ścieżek rowerowych, zadbanej zieleni. Krok po kroku, wspólnie z radą miasta spełniamy te oczekiwania – mówi Piotr Osiecki. Jak dodaje, mające się rozpocząć prace to pierwszy etap zagospodarowania tego terenu. W kolejnych latach, w miarę pozyskiwania środków. miasto planuje utworzenie nad Utratą małej przystani kajakowej oraz rewitalizację tzw. zalewu.

Jerzy Szostak 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWiedzą z kim zagrają
Następny artykułNagrodzą wolontariuszy