Strona główna Sochaczew miasto Chodaków wraca nad Utratę. Umowa podpisana!

Chodaków wraca nad Utratę. Umowa podpisana!

991
0
PODZIEL SIĘ

Za kilka dni ruszy przebudowa niemal trzyhektarowego obszaru znajdującego się na tyłach bloków przy ulicy Grunwaldzkiej, leżącego pomiędzy ulicami Młynarską i Parkową.

Po tym, jak pod koniec czerwca rada miasta dołożyła brakujące 15 tysięcy, burmistrz mógł zakończyć procedurę przetargową i wybrać wykonawcę drugiego etapu rewitalizacji terenów nad Utratą w Chodakowie.

 Projekt za 700 tysięcy

11 lipca w ratuszu burmistrz Piotr Osiecki i pełnomocnik firmy Ziel-Bud Grzegorz Głowacki podpisali umowę w tej sprawie. W spotkaniu wzięli udział także przewodniczący rady miejskiej Sylwester Kaczmarek, wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski i skarbnik miasta Jolanta Brzóska. O kontrakt starały się trzy firmy: miejscowa spółka Sochbud, warszawski Ziel-Bud i łowickie przedsiębiorstwo Nova. Najkorzystniejszą ofertę złożył Ziel-Bud (699.277 zł). Jak powiedział burmistrz Osiecki, firma doskonale zna ten teren, gdyż w ub. roku prowadziła rewitalizację chodakowskiego parku, a obecnie zajmuje się gruntowną przebudową parków Garbolewskiego przy szkole muzycznej i Chopina przy ul. Traugutta.

– Projekt obejmuje obszar o powierzchni 2,6 hektara, który od 1962 roku wpisany jest do rejestru zabytków Województwa Mazowieckiego ze względu na położenie w sąsiedztwie zespołu dworskiego. Firma Ziel-Bud zajmie się zielenią, jej pielęgnacją, nową aranżacją, oczyszczeniem całego terenu, wycięciem krzaków, dosadzeniem drzew i niemal 150 krzewów. Po renowacji stanie się on dostępny dla każdego, także osób niepełnosprawnych. Prace nad Utratą mają się zakończyć do 30 października. Cieszę się, że centrum miasta wraca nad Bzurę, a Chodaków nad Utratę – podkreślił Piotr Osiecki.

 Altany, grill,  ścieżki spacerowe

Od ulicy Młynarskiej, aż po krańce terenu objętego projektem, będzie można spacerować po 600 metrach nowych alejek przeznaczonych zarówno dla pieszych jak i rowerzystów (nawierzchnia żwirowa). Wykonawca założy niemal 1300 m2 nowego trawnika. Cały obszar oświetlą dwadzieścia dwie lampy. Całość uzupełni tzw. mała architektura, czyli dziewięć ławek, dwanaście koszy na śmieci, trzynaście stojaków na rowery i dwie zadaszone altany wyposażone w ławki i stoły. W centralnym punkcie terenów rekreacyjnych stanie też okrągłe palenisko, gdzie będzie można organizować spotkania przy grillu. Gości na miejsce doprowadzą nowe schody wykonane z kostki brukowej, stanowiące symboliczne przedłużenie ulicy Hotelowej. Dojdziemy tam także od strony ulicy Młynarskiej, gdyż ścieżka zacznie się koło mostu.

– Mieszkańcy oczekują od samorządu nie tylko dróg i chodników, ale też ładnej, funkcjonalnej przestrzeni publicznej, czyli terenów rekreacyjnych, ścieżek rowerowych, zadbanej zieleni. Krok po kroku, wspólnie z radą miasta, spełniamy te oczekiwania – dodał Piotr Osiecki.

 Inwestycje idą sprawnie

Burmistrz poinformował, że to jedna z ostatnich dużych inwestycji wpisanych do tegorocznego budżetu. Reszta jest w trakcie realizacji lub wchodzi w ostatnią fazę robót. Podobnie Sylwester Kaczmarek zauważył, że w czasie, gdy inne samorządy nie są w stanie wyłonić wykonawców prac, bo stawki firm budowlanych gwałtownie skoczyły, Sochaczew doskonale sobie z tym poradził.

– To zasługa ratusza, który już od początku roku ogłaszał przetargi, nie czekał na szczyt sezonu budowlanego, odpowiedni wcześnie był gotowy z projektami. Nie widzę zagrożenia dla żadnego z dużych przedsięwzięć prowadzonych samodzielnie przez miasto czy w partnerstwie z powiatem – powiedział.

 NFOŚiGW pokryje 85 proc. kosztów

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja terenów nad Utratą w Chodakowie – etap II: zagospodarowanie nadbrzeża rzeki” realizowany będzie w ramach zadania „Poprawa jakości środowiska miejskiego w Sochaczewie poprzez renowację i rozwój terenów zieleni”. Składa się ono z pięciu elementów – rewitalizacji parku w Chodakowie (wykonane w 2017), parków Garbolewskiego przy ul. Głowackiego i Fryderyka Chopina w przy Traugutta (prace w trakcie), utworzenia zielonej kurtyny przy ul. Olimpijskiej (prace zakończone) i przywrócenia terenów rekreacyjnych nad Utratą. Ogólna wartość projektu to ok. 9,5 mln złotych. Na jego realizację burmistrz pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotację w wysokości 6.790.430 zł. W przypadku rewitalizacji terenów nad Utratą w Chodakowie dotacja pokryje 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

sochaczew.pl