Strona główna Sochaczew miasto Chcesz jeździć autobusami za darmo, wyrób kartę mieszkańca!

Chcesz jeździć autobusami za darmo, wyrób kartę mieszkańca!

1440
0
PODZIEL SIĘ

Od 1 września w Sochaczewie startuje program darmowych przejazdów autobusami ZKM dla uczniów, młodzieży i studentów. Decyzję o jego wprowadzeniu Rada Miasta na wniosek burmistrza Osieckiego podjęła na sesji w marcu. By korzystać z darmowych przejazdów, osoby uprawnione muszą posiadać Sochaczewską Kartę Mieszkańca. Wakacje to idealny czas na złożenie wniosku o ich wydanie. Tylko posiadanie karty w czasie kontroli w autobusie potwierdzi, że pasażer ma prawo do bezpłatnego przejazdu.

Marcowa uchwała Rady Miasta jasno określa, kto może korzystać z darmowych przejazdów autobusami ZKM. Są to posiadacze Sochaczewskiej Karty Mieszkańca w wieku od 4 do 24 lat, czyli bardzo szeroka grupa osób począwszy od przedszkolaków, przez uczniów   podstawówek, gimnazjów, licealistów, aż po studentów. Nie ma znaczenia, czy uczeń chodzi do szkoły publicznej czy prywatnej, prowadzonej przez ratusz czy starostwo. Ważne, by był mieszkańcem Sochaczewa.

– Chcemy promować fakt, że ktoś jest mieszkańcem Sochaczewa. Chcemy podziękować sochaczewianom za to, że wybrali nasze miasto na miejsce do życia, płacą tu podatki, tworzą lokalną społeczność. Chcemy by czuli, że miasto dba o nich, o ich potrzeby. Chcemy, też promować Sochaczewską Kartę Mieszkańca. Bo naprawdę warto ją mieć – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

SKM wydawana jest bezpłatnie w urzędzie miejskim i zachowuje ważność przez 12 miesięcy. Po tym okresie trzeba ją – także bezpłatnie – odnowić. Wniosek o wydanie karty można pobrać i złożyć w Biurze Obsługi Klienta (parter UM) lub w Wydziale Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM (III piętro).

– Choć mówimy o uczniach, ulga nie dotyczy tylko przejazdów w drodze do i ze szkoły. Posiadacz karty może za darmo pojechać na basen, na trening, a wieczorem na koncert czy do kina – dodaje burmistrz.

– Nie trzeba być właścicielem mieszkania czy posiadać meldunek na terenie miasta, by otrzymać SKM. Uchwała mówi, że uprawniona do jej otrzymania jest każda osoba, która rozlicza podatek dochodowy w sochaczewskiej skarbówce i deklaruje w swoim zeznaniu, że miejscem jej zamieszkania jest Sochaczew. Precyzuje nawet, że przez miejsce zamieszkania rozumie się miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. To oznacza, że o kartę mogą wystąpić też osoby wynajmujące mieszkanie w Sochaczewie – informuje naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM Joanna Kamińska.

Obecnie w obiegu jest ponad trzy tysiące kart mieszkańca. Na część z nich ulgę komunikacyjną ratusz naniesie   automatycznie.   Akcja obejmie uczniów w wieku 4-18 lat, którzy zgodnie z polskim prawem muszą się uczyć aż do osiągnięcia dorosłości.

– Im ulga zostanie automatycznie nadana przez elektroniczny system. Osoby powyżej 18 roku życia muszą jednak pokazać nam zaświadczenie o kontynuowaniu nauki, by pracownicy wydziału wprowadzili ulgę na ich kartę – twierdzi Joanna Kamińska.

I jeszcze jeden istotny warunek, jasno wskazany w uchwale. Karty wydawane są tylko tym osobom, które terminowo płacą podatki lokalne, nie mają opóźnień w opłacie śmieciowej czy za wieczyste użytkowanie miejskiego gruntu. Wydział Polityki Społecznej za każdym razem sprawdza, czy wnioskodawca nie zalega z tego rodzaju opłatami.

Daniel Wachowski

daniel.wachowski@sochaczew.pl