Strona główna Kultura “Blichowiacy” na finał festiwalu folklorystycznego

“Blichowiacy” na finał festiwalu folklorystycznego

623
0
PODZIEL SIĘ

W niedzielę 24 czerwca na pl. Kościuszki rozpoczął się I Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny, który zainaugurował koncert Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Wydarzenie zamknął z kolei 15 lipca występ „Blichowiaków”.

Zespół istnieje od 1948 roku, powstał w łowickiej Szkole Rolniczej, obecnie ma swoją pracownię w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKU w Łowiczu, na Blichu. Członkami zespołu jest młodzież szkolna. “Blichowiacy” kultywują zwyczaje, obrzędy i tradycje regionu łowickiego. Swoimi barwnymi strojami, muzyką, śpiewem i tańcem propagują lokalny folklor. Program artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca “Blichowiacy” składa się z trzech części: suity łowickiej, obrazka łowickiego oraz obrzędu “Zapusty”, a także programów okolicznościowych. Zespołowi towarzyszy kapela ludowa, w skład której wchodzi akordeon, klarnet, skrzypce i bębenek. W toku kilkudziesięcioletniej pracy Zespół występował na różnych uroczystościach, również międzynarodowych. Był też nagradzany i wyróżniany na konkursach i festiwalach. „Blichowiacy” gościli w Rosji, Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, na Litwie, w Serbii oraz w USA.

Pomimo, że, ze względu na pogodę, koncert nie mógł się odbyć na pl. Kościuszki i przeniesiono go do patio Kramnic, nie miało to wpływu na entuzjastyczne reakcje publiczności. “Blichowiacy” bisowali, a mimo to u oklaskujących pozostało uczucie niedosytu. Dla wiernej publiczności mamy dobrą wiadomość – jak przekazała nam Joanna Niewiadomska-Kocik,   naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i promocji  UM, wielce prawdopodobne jest, że impreza powróci za rok.

Tymczasem zapraszamy na festiwal jazzowy, który wystartuje już 29 lipca o godz. 19.00. Odbywać będzie się na pl. Kościuszki, a w przypadku złej pogody, koncerty zostaną przeniesione do Kramnic.