Strona główna Uroda Bezpieczny urlop

Bezpieczny urlop

688
0
PODZIEL SIĘ

Nieważne, dokąd zamierzamy się wybrać na wakacje, pamiętajmy o sobie. Dobry nastrój i zdrowie, to udany urlop.

Pamiętaj o ochronie skóry przed słońcem, stosując obficie preparaty o faktorze ochronnym i zawierające filtry UVB i UFA. Zaczynaj od krótkich ekspozycji na słońcu. Słońce opala też w cieniu, a szczególnie podczas kąpieli. Dlatego należy stosować preparaty wodoodporne. Preparaty stosujmy obficie i kilka razy dziennie. Średnie opakowanie powinno wystarczyć na około sześciokrotne smarowanie. Stosujemy tyko świeże, nowe preparaty. Te ubiegłoroczne mogą być mało skuteczne. Chrońmy szczególnie dokładnie wystające części twarzy: nos, policzki. Na usta stosujmy specjalne pomadki.

U wielu osób po kąpielach pojawia się opryszczka. Dlatego przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w specjalne sztyfty, czy maści łagodzące jej nieprzyjemne objawy.

Pamiętajmy o ochronie oczu, szczególnie na plaży i podczas kąpieli. Nadmierna ekspozycja na bardzo silnym słońcu może spowodować bolesne i długotrwałe zapalenie spojówek.

Przez cały dzień pijmy dużo wody mineralnej, chrońmy przed utratą wilgoci skórę i włosy, stosując specjalne mgiełki mineralne. W wysokich temperaturach wraz z potem ubywa dużo mikroelementów, głównie sodu i potasu. Ich deficyt może być przyczyną nieprzyjemnych skurczów mięśni lub nawet zaburzeń rytmu serca. U niektórych osób może wystąpić atak kolki nerkowej spowodowany bardzo małą filtracją nerkową, nadmiernym zagęszczeniem moczu i wytrącaniem się w tych warunkach kamieni moczowych. Dlatego w celu utrzymania prawidłowej diurezy ilość przyjmowanych płynów powinna wynosić od 2 do 3 litrów na dobę.

W czasie pobytu na urlopie poświęcajmy szczególną uwagę dzieciom. Tak jak dorośli, muszą być zaopiekowane według powyższych wskazań. Na słońce wszyscy obowiązkowo zakładamy nakrycia głowy.

Jeżeli leczymy się z powodu chorób układu krążenia, płuc, cukrzycy należy zastanowić się nad wyborem miejsca wypoczynku. Urlop ma służyć relaksowi i wypoczynkowi, a nie dramatycznym poszukiwaniom lekarza.

Hanna Kasztelan

fot. Pixabay