Strona główna Powiat Będą nowe chodniki

Będą nowe chodniki

1044
0
PODZIEL SIĘ

Wzdłuż trzech dróg powiatowych na terenie gminy Nowa Sucha i gminy Sochaczew powstają chodniki. Nowy ciąg komunikacyjny powstaje na odcinku Żuków – Młodzieszyn, w Zosinie przy drodze łączącej Kożuszki Parcel z Żelazową Wolą oraz w ciągu drogi powiatowej Kozłów Szlachecki – Nowa Sucha – Guzów (na odcinku Zakrzew) – Nowa Sucha.

– Chodniki to niezwykle ważne inwestycje ułatwiające poruszanie się pieszym i zdecydowanie poprawiające ich bezpieczeństwo, co stanowi priorytet inwestycyjny samorządu powiatu sochaczewskiego. Planując inwestycje, staramy się pamiętać nie tylko o kierowcach, ale też właśnie o pieszych. Wszyscy z nich są jednakowo ważni, poza poczuciem bezpieczeństwa powinni mieć również swoisty komfort poruszania się po drogach powiatu – podkreśla Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski.

Chodnik na Żukowie

Do realizacji tych inwestycji zostali już wyłonieni wykonawcy, podpisano stosowne umowy, trwają roboty na drogach. Chodnik w ciągu drogi powiatowej na odcinku Żuków – Młodzieszyn, za kwotę 329.138,33 zł buduje firma DROG-BET z Sochaczewa.
W budżecie powiatu na 2018 rok na tę inwestycję zaplanowano określoną kwotę w oparciu o obowiązujące wówczas ceny. Ze względu jednak na wzrost cen na rynku usług budowlanych, by tego zadania nie przekładać, postanowiono wykonać je w dwóch etapach.
Obecnie trwa realizacja pierwszego – zostanie ułożony z kostki brukowej ciąg komunikacyjny dla pieszych o długości 550 m. Wybudowane lub przebudowane zostaną także zjazdy do posesji, odtworzone będą przydrożne rowy.
Inwestycja doszła do skutku dzięki dużym staraniom Sylwestra Lewandowskiego, radnego powiatowego, reprezentującego mieszkańców tego terenu.

Bezpieczniej na Zosinie

Zadowoleni mogą być też mieszkańcy Zosina i okolic. Powiat sochaczewski podpisał umowę na realizację budowy chodnika na odcinku o długości około 400 m wzdłuż drogi powiatowej łączącej Kożuszki Parcel z Żelazową Wolą.
Tu również przebudowane lub wybudowane zostaną zjazdy. Wykonawstwem zajmie się Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane ETA z Zosina. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, sprawnie i bez zakłóceń.
Przy tak ogromnym natężeniu ruchu na tym odcinku – od stacji benzynowej do skrzyżowania w Zosinie chodnik jest niezbędny. Od wielu lat prosili o niego mieszkańcy Kożuszek. Pod petycją o jego budowę radna gminy Sochaczew Dorota Borek zbierała podpisy wśród mieszkańców.
– Nie ukrywam, że jego budowa na tym odcinku jest bardzo potrzebna, co wpłynie z pewnością na poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza, że będzie on kontynuacją chodnika do Feliksowa. Wielokrotnie jeździłam do Powiatowego Zarządu Dróg i starosty Jolanty Gonta z prośbą o ujęcie w budżecie powiatu tej inwestycji. W końcu udało się powiatowi wygospodarować odpowiednie środki i ogłosić przetarg, za co bardzo dziękuję, bo ten chodnik będzie służył wszystkim okolicznym mieszkańcom, ale i turystom – mówi Dorota Borek. Koszt wspomnianej inwestycji to ponad 214 tys.
W obu powyższych przypadkach inwestycje są efektem współpracy samorządu powiatowego oraz gminy Sochaczew, które to podzieliły się kosztami. Dodatkowo inwestycję w Zosinie kwotą 30 tys. wsparła firma Mars Polska.

Czas na Nową Suchą

Rusza także realizacja zadania polegającego na budowie chodnika w ciągu drogi powiatowej Kozłów Szlachecki – Nowa Sucha – Guzów (na odcinku Zakrzew) – Nowa Sucha w ramach pierwszego etapu. Inwestycja współfinansowana jest ze środków powiatu sochaczewskiego i gminy Nowa Sucha i jest kolejnym potwierdzeniem dobrej współpracy pomiędzy samorządami w obecnej kadencji.
Zakres robót obejmie m.in. budowę chodnika na odcinku 775 metrów, budowę lub przebudowę zjazdów, odtworzenie rowów przydrożnych, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego.
Koszt zadania kształtuje się na poziomie ponad 357,5 tys. zł, z czego 90 procent tej kwoty pochodzi ze środków budżetu gminy Nowa Sucha, a pozostałą część stanowią środki samorządu powiatowego. Wykonawcą inwestycji będzie firma AGNES-BUD Sławomir Kreps z Mistrzewic.

Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie