Strona główna Kultura Żołnierze majora Korwina znów wyruszą

Żołnierze majora Korwina znów wyruszą

387
0
PODZIEL SIĘ

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna zaprasza do udziału w warsztatach historycznych „Młodzi żołnierze batalionu AK majora Korwina”. Odbędą się one w formie  półkolonii od 26 lipca do 2 sierpnia.

Na warsztaty historyczne „Młodzi żołnierze” zapraszani są uczestnicy w wielu 11-17 lat. W programie m.in. nauka poruszania się po mapie i orientacji w terenie, a także rozbijanie namiotów i budowa obozowiska. Nastolatkowie nauczą się, jak przygotować i bezpiecznie rozpalić ognisko i gotować na nim. Nie zabraknie też podstaw sztuki samoobrony, udzielania pierwszej pomocy, technik strzeleckich.

Przy okazji szkolenia praktycznego uczestnicy będę mieli okazję poznawania historii działalności Obwodu Armii Krajowej „Skowronek” oraz walorów przyrodniczych regionu. W programie zaplanowany jest spływ kajakowy oraz wycieczka autokarowa na zwiedzanie jednostki 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest już po raz drugi Jakub Wojewoda, kustosz i kierownik działu historycznego Muzeum. Natomiast profesjonalną kadrę warsztatów stanowią m.in. instruktorzy harcerscy, sędziowie – organizatorzy zawodów na orientację, jak również porucznik – nawigator WP, instruktorzy strzelectwa sportowego i technik samoobrony, zawodowy ratownik medyczny i pielęgniarz, instruktor kajakarski, trener rugby, jak też przewodnik terenowy.

Celem warsztatów jest promowanie postaw patriotycznych i godne przedstawianie sylwetek żołnierzy Cichociemnych, elity Polskich Sił Zbrojnych, a także żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Zachodniego, Obwodu „Skowronek” walczących podczas II wojny światowej w konspiracji o niepodległość Polski – zaznacza Jakub Wojewoda. – Chcemy przywrócić pamięć  o historii walk o niepodległość w latach okupacji niemieckiej, propagować szacunek do munduru żołnierzy Wojska Polskiego, ale też nauczyć samodzielności, pracy w zespole oraz aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu.

Udział w warsztatach historycznych jest bezpłatny. Projekt ten jest współorganizowany i ma wsparcie Narodowego Centrum Kultury. W ubiegłym roku warsztaty te cieszyły się ogromnym powodzeniem. Atrakcją główną jest to, że młodzi dostają prawdziwe mundury, w których wystąpią 1 sierpnia w trakcie obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zgłoszenia przyjmuje Jakub Wojewoda w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Pl. Kościuszki 12, tel. 510 137 737, (46) 86 233 09.

BN

Fot. Bogumiła Nowak