Strona główna Mazowsze Wymień stary piec na nowy

Wymień stary piec na nowy

806
0
PODZIEL SIĘ

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Sochaczewa, którzy starają się o dofinansowanie wymiany starych pieców na nowe, znacznie bardziej ekologiczne. Termin składania dokumentów został przedłużony.

Jak poinformowała nas Agnieszka Tomaszewska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, przedłużony został termin składania wniosków o dofinansowanie wymiany pieców grzewczych. Można je złożyć do 25 czerwca. Z tym, że mogą to zrobić tylko osoby, które składały już deklarację o przystąpieniu do programu. A  jest ich około 150, z czego 50 osób złożyło już komplet dokumentów.

Przypomnijmy, że – w ramach ogłoszonego przez samorząd Mazowsza konkursu – można pozyskać dofinansowanie do 80 procent kosztów kwalifikowanych na wymianę urządzeń grzewczych. Wsparcie udzielane będzie na wymianę kotłów, pieców i innych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych, w lokalnych kotłowniach zasilających kilka budynków oraz kotłowniach osiedlowych. Co istotne, do dofinansowania można będzie wliczyć także koszt podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej. Dotacja może być przeznaczona także na termomodernizację budynku, jeśli audyt wykaże, że jest to konieczne. Dopłata na ten cel może sięgnąć 50 procent wartości wymienianego pieca, czyli jeśli wartość pieca to np. 8 tys. zł, to za termomodernizację budynku można uzyskać maksymalnie 4 tys.

Mieszkańcy muszą się także liczyć z tym, że każdy będzie musiał zapewnić wkład własny i nie będą to tylko środki finansowe potrzebne na wymianę pieca. Budynki zakwalifikowane do projektu będą musiały posiadać tzw. świadectwo energetyczne, a te, które ich nie mają, przejść tzw. audyt energetyczny.

W związku z przedłużeniem terminu składania wniosków warto przypomnieć, że aby uczestniczyć w programie, musimy być właścicielami budynku, w którym ma być realizowana inwestycja. Musimy również między innymi zadeklarować udział finansowy w realizacji prac w wysokości minimum 20 procent kosztów kwalifikowanych i 100 procent kosztów niekwalifikowanych.

Warto także pamiętać o tym, aby nie wykonywać na własną rękę projektów związanych z termomodernizacja budynków czy zlecać wykonanie adytu energetycznego. Podobnie jest z projektami dotyczącymi instalacji pieca. To zrobi za nas miejski samorząd, który ogłosi na te działania przetargi. Podobnie jest z zakupem pieców, które także zostaną nabyte przez miasto i przez nie zainstalowane.

Musi także pamiętać o jeszcze jednej sprawie, o czym informuje Urząd Marszałkowski.  Otóż działania podejmowane przez urzędy na rzecz walki ze smogiem, mogą zostać wykorzystane przez oszustów, którzy zechcą się nielegalnie dorobić, nakłaniając użytkowników indywidualnych do zakupu pieców, np. podając się za urzędników oferujących wymianę starych urządzeń grzewczych na nowe. Należy mieć na uwadze, że urzędy nigdy nie delegują pracowników do sprzedaży kotłów użytkownikom indywidualnym czy firmom, gdyż nie należy to do ich kompetencji. Dlatego w przypadku otrzymania podejrzanej oferty, prosimy o zachowanie wzmożonej czujności.

Jerzy Szostak