Strona główna Sport Sportowe święto w Bielicach

Sportowe święto w Bielicach

775
0
PODZIEL SIĘ

Ponad dwa tysiące zawodników i zawodniczek z blisko stu szkół stanęło na starcie Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków w Bielicach w ubiegły piątek 15 czerwca. To już 26 edycja tej wielkiej imprezy. Jak zwykle nie zabrakło emocji, a poziom sportowy i organizacyjny zasługuje na duże słowa uznania.

Wszystko rozpoczęło się niczym na prawdziwych igrzyskach, oprawa ceremonii otwarcia była bardzo podniosła. Tym bardziej, że tegoroczne biegi odbywały się w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Elementów nawiązujących do rocznicy było sporo. Wielką narodową flagę nieśli wolontariusze na czele defilady poszczególnych drużyn, w górę wypuszczono pół tysiąca biało-czerwonych baloników. I imprezę zwieńczył  bieg open na 3000 m pod hasłem „Biegniemy dla Biało-Czerwonej”.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. Adam Orliński radny sejmiku mazowieckiego, Łukasz Gołębiowski dyrektor biura poselskiego posła Macieja Małeckiego, Tadeusz Głuchowski wicestarosta sochaczewski, Piotr Osiecki burmistrz Sochaczewa, płk dypl. Andrzej Dąbrowski dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, na terenie której odbywa się biegowa rywalizacja. Gościem specjalnym był Zbigniew Bródka, polski panczenista, mistrz olimpijski, specjalizujący się na dystansie 1500 m. – Jako uczeń, startowałem na tych trasach czterokrotnie, zdobywałem medale, a teraz patrząc na was wracam pamięcią do tamtych chwil. To ogromna radość, że tu jesteście, że stajecie na starcie tej wspaniałej imprezy – zwracał się nasz olimpijczyk do dzieci i młodzieży – niech Bielice również okażą się małym przystankiem do waszej wielkiej sportowej kariery, do olimpijskiego medalu – dodał.

Z kolei Mieczysław Głuchowski, dyrektor generalny EBMO zapowiedział, iż od przyszłego roku trasa na terenie jednostki wojskowej w Bielicach nosić będzie imię Zbigniewa Bródki.

Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków to także wiele nagród i medali dla młodych zawodników. Poszczególne szkoły otrzymały puchary za udział, specjalne nagrody otrzymało osiem zespołów, które podczas ceremonii otwarcia prezentowały się wyjątkowo na tle pozostałych drużyn. W tym roku wyróżnienia otrzymała też cała pierwsza dziesiątka z każdej kategorii, a rowerami honorowano dwóch  pierwszych zawodników ma mecie. Stąd rekordowa ilość osób wychodziła ze stadionu z nagrodą. Warto też podkreślić znakomitą pracę sekretariatu imprezy, dzięki czemu, szczegółowe wyniki danych biegów poznawaliśmy niemal na bieżąco, a całe zawody przebiegły bardzo sprawnie, co przy takiej ilości uczestników z pewnością nie jest proste. Dodajmy, że organizatorem EBMO jest Stowarzyszenie Europejskich Biegów Młodych Olimpijczyków, a współorganizatorami: 3 Warszawska Brygada Rakietowa OP, Burmistrz Sochaczewa, Starosta Sochaczewski, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Mars Polska. Wszystkie wyniki dostępne są na stronie internetowej wydarzenia www.ebmo.pl

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk, (fot 3)

 

Krzysztof Lewandowski fot. 1,2,4