Strona główna Kultura Sochaczew oczarowany folklorem (GALERIA ZDJĘĆ)

Sochaczew oczarowany folklorem (GALERIA ZDJĘĆ)

649
0
PODZIEL SIĘ

W niedzielę, 24 czerwca, odbył się na Placu Kościuszki pierwszy Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny. Organizatorzy obawiali się, że może być słaba frekwencja z uwagi na mecz polskiej reprezentacji w Mundialu, ale publiczność dopisała.

Festiwal otworzył koncert Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Mimo obaw, że będzie lał deszcz, pogoda poprawiła się i było wspaniałe słońce. Publiczność przybyła bardzo tłumnie i owacyjnie oklaskiwała wszystkie prezentacje.

Zespół Warszawianka jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Skupia głównie młodzież studiującą na Uniwersytecie Warszawskim, a zafascynowaną folklorem. Obecnie zespół to trzy grupy dziecięce, młodzieżowa, dwie grupy studenckie oraz dwa zespoły muzyczne.

Do Sochaczewa zjechała studencka grupa wraz z jednym z zespołów. Cała „Warszawianka” to ponad 200 osób tańczących, śpiewających i grających. Choć występują w niej głównie studenci UW, to również są w zespole absolwenci i studenci innych uczelni. Zespół należy do polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF). Na scenie sochaczewskiej „Warszawianka” zaprezentowała się z jak najlepszej strony. Studenci pokazali tańce łowickie, lubelskie, kurpiowskie, kaszubskie, góralskie oraz na zakończenie impresję cygańską.

Cieszy mnie projekt, który zaproponowała Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik wydziału kultury i promocji przy urzędzie miasta. To nowa propozycja dla mieszkańców, nowa nisza muzyczna. Chcemy jako miasto zachęcić sochaczewian i odwiedzających nas gości do uczestniczenia w letnich imprezach muzycznych, słuchania nie tylko disco polo, ale również innej muzyki, ciekawej i porywającej. Myślę, że ten pomysł trafi w gusta i znajdzie swoje wierne grono fanów i mam nadzieję, że festiwal wpisze się na stałe w letni program koncertów w mieście – powiedział Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, tuż przed koncertem.

Pytani o wrażenia uczestnicy koncertu wyrażali się o nim w samym superlatywach.

To wspaniale, że możemy zobaczyć taki koncert, a w planach są dalsze prezentacje folkloru. Tego nam w mieście brakowało, takiej właśnie imprezy ludowej wysokiej rangi – mówi pani Stanisława, jedna z uczestniczek koncertu.

W najbliższą niedzielę, 1 lipca zaprezentuje się Kapela Mazowiecka z Sochaczewa. Kolejna niedziela, 8 lipca przeznaczona jest dla Kapeli Góralskiej „Hora”, a Festiwal zamknie zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”.

Już czekamy całą rodzina na te występy. „Warszawianka” była przepiękna. Chcemy, aby te festiwale folklorystyczne były już na stałe – stwierdzili małżonkowie Anna i Zbigniew spod Sochaczewa, którzy przybyli na koncert ze swymi pociechami.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak