Strona główna Iłów Śmiecą mieszkańcy i turyści

Śmiecą mieszkańcy i turyści

773
0
PODZIEL SIĘ

Od wprowadzenia reformy śmieciowej przed 5 laty nie zmniejszyły się problemy gminy Iłów jeśli chodzi o dzikie wysypiska. Nadal są one zmorą gminy. W sezonie wakacyjnym  przybywa śmieci wyrzucanych przez podróżnych prosto z okien samochodów.

– Co i rusz trzeba sprzątać nasze pobocza, bo gdybyśmy tego nie robili, to góra śmieci wysypywałaby się z rowów. Pomagają nam w tym uczniowie miejscowych szkół. Czasem uda się złapać „śmieciarza”, ale tylko wtedy, gdy zostawi jakiś widoczny dowód pozwalający na identyfikację. Wtedy wręczamy mandat za zaśmiecanie. Jednak trudno jest złapać kogoś, kto z okna samochodu wyrzuca pełen worek śmieci i jedzie dalej – mówi Przemysław Nowacki, sekretarz gminy Iłów.

Porządkowanie rowów melioracyjnych, przystanków, czy nawet lasów odbywa się w gminie dwa razy w roku – na wiosnę w ramach porządków po zimie i po wakacjach, po okresie urlopowym. Jak twierdzi Roman Kujawa, wójt gminy Iłów szczególnie najwięcej odpadów jest przy drogach przelotowych w gminie po lecie.

Niestety mimo naszych stałych akcji sprzątania nie bardzo sobie radzimy z wakacyjnym wysypem śmieci, głównie przez podróżujących przez nasz teren. To nie tylko turyści, choć ich jest sporo, ale też niektórzy kierowcy tirów – stwierdził wójt.

Miejscowych Miejscowych śmieciarzy wykryto już kilka razy. W ostatnich tygodniach turysta spoza województwa mazowieckiego na terenie Woli Ładowskiej i Arciechowa wyrzucił swoje odpady. Sprawą zajęła się policja. Dzielnicowy w gminie Iłów – Tomasz Kubiak w kilka godzin ustalił sprawcę zaśmiecania gminy. Winowajca musiał wróć na miejsce zdarzenia i uprzątnąć swoje śmieci – pod nadzorem urzędnika gminy, który dopilnował, by nie zostały one podrzucone w innym miejscu. Niefrasobliwego turystę nie ominął też mandat za zaśmiecanie środowiska.

– Uważam, że tylko radykalne działanie może zmusić tych zaśmiecających do przestrzegania porządku – dodał Przemysław Nowacki.

BN