Strona główna Kultura Sensoplastyka w Erminowie

Sensoplastyka w Erminowie

984
0
PODZIEL SIĘ

Sensoplastyka autorstwa Anny Izabeli Stefańskiej, to metoda wspierania rozwoju poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej w oparciu o edukację plastyczną z elementami coachingu.

Sensoplastyka, to polisensoryczna, multikolorowa, wielozapachowa przestrzeń możliwości. Mnogość faktur, kolorów, materiałów, to domena tych zajęć. Plastyka pachnąca, słodka, gorzka, miękka, twarda, szorstka, mokra, sucha, lekka, ciężka… Stwarzamy warunki do samodzielnego działania. Tu nie ma granic w poznawaniu i doświadczaniu. Specjalnie przygotowana i zabezpieczona sala pozwala na wybuch kreatywności dzieci. Nie przejmujemy się tym, że możemy się wybrudzić, nie zakłócamy przy tym naturalnego procesu aktywności twórczej dzieci. Pracujemy w ubraniu przeznaczonym do ubrudzenia, takie, o które kompletnie nie musimy się martwić. Nie używamy fartuchów ochronnych. Dajemy dzieciom czas, aby mogły w pełni wykorzystać potencjał zabawowy, poznać kształty i konsystencję używanych produktów. Pracujemy tylko i wyłącznie na bezpiecznych produktach spożywczych do tworzenia mas i farb plastycznych.

Naszym celem jest pobudzenie wszystkich zmysłów: węchu, smaku, wzroku, dotyku i słuchu, tak, aby każdy mógł sam, na własnej skórze poczuć ich oddziaływanie. Zapewniamy swobodę ruchu, pracujemy na podłodze, nie przy stołach. Nie pospieszamy, dajemy dzieciom czas na oswojenie i zapoznanie się z otoczeniem. Robimy wszystko tak, aby dać dziecku możliwość spontanicznej, samodzielnej zabawy, pozwalając tym samym na rozwój wyobraźni i kreatywności.

Cechą zajęć Sensoplastyka jest „przemiana”. Dzieci mają okazję obserwować np. jak materiał, który jest suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Nabywają w ten sposób wiedzę, na temat związków przyczynowo – skutkowych.

Zajęcia poza wspieraniem samodzielności i rozwojem zmysłów, uczą wychodzenia ze schematów, poznawania nowych form wyrazu, wspierają rozwój poznawczy, wzmacniają wiarę we własne możliwości, pokazują, że można wprowadzać zmiany, ulepszenia, eksperymentować, a co najważniejsze nie stwarzają ograniczeń w absolutnie żaden sposób.

Zajęcia prowadzone są pod okiem wykwalifikowanych trenerek Sensoplastyki: Małgorzaty Tarczyk i Kamili Wójtowicz.

Najlepszym podsumowaniem metody Sensoplastyki jest zdanie: „Brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko” (i brudny dorosły też!)

ZSS Erminów