Strona główna Sochaczew miasto Rewolucja w komunikacji miejskiej

Rewolucja w komunikacji miejskiej

1548
0
PODZIEL SIĘ

To o czym już informowaliśmy, staje się faktem. Radni podczas ostatniej przedwakacyjnej sesji Rady Miejskiej zdecydują o wpisaniu do Wieloletniej Prognozy Finansowej Sochaczewa nowego zadania inwestycyjnego. Jest nim projekt Sochaczewski „Eko-bus”, o wartości 10 milionów złotych, który ma być realizowany w obecnym i przyszłym roku.

Projekt ma być realizowany przez miasto w partnerstwie ze starostwem powiatowym i gminą Brochów.

Jego założeniem jest m.in. poprawa komfortu korzystania z komunikacji miejskiej, poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia powodowanego przez transport publiczny, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym rowerowego, oraz zmniejszenie hałasu.

Na realizację projektu miejski samorząd otrzymał dofinansowanie, które pokryje 80 procent kosztów jego realizacji. Ponad 7 milionów to dotacja unijna, a prawie 800 tysięcy dołoży budżet państwa. Z kolei z kasy miasta na ten cel zostanie przeznaczonych 2 081 290 zł, z czego w tym roku ma być wydatkowanych – 910 190 zł, a w 2019 r. będzie to  1 162 780 zł.

Głównym, ale nie jedynym elementem programu jest zakup trzech autobusów elektrycznych, które na jednym ładowaniu mają przejechać 150-200 km. Dodajmy, że ich ładowanie odbywać się będzie w bazie ZKM. Planowany jest także zakup dwóch autobusów spalinowych spełniających ekologiczną normę EURO 6. Wszystkie zakupione pojazdy mają być niskopodłogowe, klimatyzowane oraz wyposażone w platformy pozwalające na wjazd wózkiem inwalidzkim. Muszą również zabierać minimum 80 pasażerów.

Zmieni się także wygląd wiat przystankowych. W planach jest zakup 26 nowych wiat, z których 7 będzie wyposażonych w stojaki na rowery. Tymi ostatnimi ratusz chce zachęcić do korzystania z komunikacji publicznej osoby, które do przystanków dojeżdżają rowerami. Nowe wiaty miałyby stanąć na pętlach przy ul. Inżynierskiej, cmentarzu komunalnym, Szpitalu Powiatowym i obok młyna Repszów, na przystanku przy skrzyżowaniu ulic Kościńskiego, Boryszewskiej i Inżynierskiej, naprzeciw zakładów Boryszew ERG oraz w Chodakowie, przy oddziale banku PKO BP. Ale na tym nie koniec. Część przystanków autobusowych, a dokładnie pięć, zostanie wyposażonych w elektroniczne tablice z rozkładem jazdy. Tablice zostaną zamontowane na pętli autobusowej przy dworcu PKP oraz na pętli przy szpitalu i okrąglaku w Chodakowie, tablice pojawią się także na przystankach przy ul. Traugutta – przy parku Chopina  i piekarni Gzik – Janiak.

Kolejnym elementem mającym na celu zachęcenie do korzystania z miejskiej komunikacji jest  zakup dwóch biletomatów. Mają być one zamontowane na placu Kościuszki oraz przy dworcu PKP. Będzie w nich można kupić nie tylko bilety papierowe, ale również zakodować karty elektroniczne, bo takie już niedługo będą w Sochaczewie bilety miesięczne. Podobną funkcję będą miały biletomaty mobilne, które zostaną zamontowane w pięciu nowych autobusach. Z kolei w biurze ZKM uruchomione zostanie stanowisko sprzedaży elektronicznych biletów okresowych. Jego pracownik wyda elektroniczną kartę, gotową do użytku, którą w kolejnych miesiącach można będzie zasilać w biletomatach.

Projekt przewiduje również wyznaczenie stumetrowej ścieżki rowerowej przez Plac Kościuszki, która połączy trasy rowerowe w Płockiej i w ulicy Staszica. A ponieważ wzrośnie znaczenie placu przed dworcem PKP jako głównego węzła komunikacji, stąd w planach jest budowa dodatkowego stanowiska dla autobusów. Na koniec dodajmy, że parkingi znajdujące się przy: Pl. Kościuszki, Pl. Św. Dominika oraz przy ul. Sienkiewicza zostaną wyposażone w stojaki rowerowe.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego