Strona główna Sochaczew miasto Przyszedł czas na mosty

Przyszedł czas na mosty

684
0
PODZIEL SIĘ

W przyszłym roku powinien rozpocząć się remont mostu na Bzurze w ciągu ulicy Mostowej. Trwają także starania o pozyskanie środków zewnętrznych na budowę mostu mającego połączyć ulicę Staszica z Gawłowską. Z kolei rząd zapowiedział budowę przeprawy przez Wisłę, która ułatwi komunikację pomiędzy gminami Brochów i Czerwińsk.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawicki zapowiedział uruchomienie rządowego programu budowy 22 nowych mostów na głównych rzekach Polski. Ich budowa, jak zapewnił premier, będzie dofinansowana w 80 procentach przez rząd, a minimalny wkład własny samorządów wyniesie 20-25 procent. Natomiast szacowany koszt realizacji programu ma wynieść 2,3 mld złotych.

Nowe przeprawy o strategicznym znaczeniu dla kraju powstaną m.in. na Odrze, Bugu, Warcie i Wiśle. W przypadku tej ostatniej rzeki jedna z nowych przepraw ma połączyć gminę Czerwińsk nad Wisłą z gminą Leoncin. Co poprawi nie tylko komunikację pomiędzy tym samorządami, ale też z gminą Brochów.

Przy okazji dodajmy, że w planach jest również budowa mostu kolejowego przez Wisłę dla pociągów dużych prędkości w rejonie Kamiona.

Szukanie wsparcia

 Jak poinformował nas poseł Maciej Małecki, rządowy program nie obejmuje natomiast dofinansowania budowy nowego mostu na Bzurze w Sochaczewie.

Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego program obejmuje budowę mostów o znaczeniu strategicznym dla kraju. Tymczasem planowany most przez Bzurę w Sochaczewie jest przeprawą lokalną. Nie oznacza to jednak, że nie czynimy starań, aby na realizację tej tak potrzebnej mieszkańcom inwestycji pozyskać rządowe wsparcie finansowe – powiedział nam poseł Maciej Małecki, który lobbuje o rządowe wsparcie przy budowie nowej przeprawy przez Bzurę w Sochaczewie.

Przypomnijmy, że mająca ułatwić komunikację pomiędzy dwoma częściami Sochaczewa inwestycja, ma być realizowana przez powiat sochaczewski przy wsparciu finansowym miasta i gminy Sochaczew. Wstępnie, ale nie ostatecznie, za najlepszą lokalizację dla nowej przeprawy uznano okolicę obecnej kładki na Bzurze przy ulicy Staszica.

Szacuję się, że koszt budowy nowego mostu wyniesie ponad 20 milionów złotych, przy czym część tych środków zostanie wydanych na budowę i przebudowę dróg, którymi będzie można dojechać do przeprawy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowym mostem przejedziemy za 4 -5 lat.

Kładka wzdłuż mostu

Inaczej wygląda sytuacja z zapowiadanym remontem należącego do powiatu mostu w ciągu ulicy Mostowej. Przypomnijmy, że ta inwestycja ma być realizowana wspólnie przez powiat i miejski samorząd. Ten drugi między innymi pokryje nie tylko część kosztów związanych z remontem, ale również 50 procent wydatków związanych z wykonaniem dokumentacji technicznej inwestycji, czyli dołoży starostwu 64 575 zł.

Sama dokumentacja powinna być gotowa w ciągu kilku miesięcy. Co z kolei pozwoli powiatowi na złożenie jeszcze w tym roku wniosku o dofinansowanie inwestycji z funduszy zewnętrznych. Gdyby wniosek zyskał poparcie komisji kwalifikacyjnej, to sama inwestycja mogłaby rozpocząć się w przyszłym roku.

Jak już informowaliśmy, plan zakłada nie tylko remont konstrukcji nośnej przeprawy i wymianę jezdni. Planowana jest również budowa chodnika na moście, a dokładnie kładki, która biegłaby wzdłuż niego. Przypomnimy, że jej budowa oraz przebudowa samej przeprawy, były planowane kilka lat temu, ale ze względu na brak środków w budżecie powiatu nic z tego nie wyszło.

Miejmy nadzieję, że tym razem się to uda i mieszkańcy przechodząc przez most, nie będą musieli jak do tej pory obawiać się, że zostaną przejechani przez samochody.

Jerzy Szostak

Fot. Jerzy Szostak