Strona główna Kronika kryminalna Przestępcy działający metodą „na policjanta” nadal oszukują! W ubiegłym roku seniorzy stracili...

Przestępcy działający metodą „na policjanta” nadal oszukują! W ubiegłym roku seniorzy stracili ponad 18 milionów złotych.

1037
0
PODZIEL SIĘ

Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Informację o oszustach przekazujmy swoim rodzicom, dziadkom i znajomym. Zwiększajmy świadomość społeczną dotyczącą metod działania oszustów! Dzięki świadomości, że tego typu oszuści wciąż działają 72-letnia mieszkanka Warszawy nie straciła swoich oszczędności. W porę powiadomiła policjantów, którzy zatrzymali oszustów, czekających na starszą panią pod bankiem, gdzie miała wypłacić 50 tysięcy złotych.

Policjanci Komendy Stołecznej Policji przestrzegają obywateli przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Tylko w ubiegłym roku, wykorzystując tę metodę, przestępcy działający na terenie garnizonu stołecznego wyłudzili od starszych osób ponad 18 milionów złotych.

W wielu przypadkach policjanci, poinformowani wcześniej przez osobę mającą świadomość o działaniu oszustów wyłudzających pieniądze od seniorów, udaremnili tego typu przestępstwa. Tak było na przykład w Śródmieściu.

Oszuści zatelefonowali do 72-letniej kobiety i podszywając się pod funkcjonariuszy policji próbowali nakłonić ją do wzięcia kredytu w kwocie 50 000 złotych oraz przekazania sobie wszystkich pieniędzy w umówionym miejscu. Opowiedziana historia miała wzbudzić u pokrzywdzonej przekonanie, że bierze udział w policyjnej akcji wymierzonej w przestępców pracujących rzekomo w banku.

Kobieta, mając świadomość, że może paść ofiarą oszustów, poinformowała prawdziwych policjantów. Ci zatrzymali oszustów pod placówką bankową, pod którą miało dojść do przekazania pieniędzy. Dzięki tym działaniom 72-latka nie straciła oszczędności swojego życia.

Pamiętaj! Policja nigdy nie zażąda byś wypłacił swoje pieniądze.

Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.

Oszuści telefonują najpierw na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, często podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starsze osoby i zapobiec utracie oszczędności np. zdeponowanych na bankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.

Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Oszuści często informują starsze osoby, aby udając się do banku wypłacić pieniądze, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

źródło: http://policja.waw.pl