Strona główna Sochaczew miasto Przebudowa Licealnej trwa, mieszkańcy apelują

Przebudowa Licealnej trwa, mieszkańcy apelują

1351
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze niespełna trzy miesiące, gdyż do końca sierpnia, potrwa przebudowa ulicy Licealnej. Jednak im bliżej zakończenia terminu prac, to coraz częściej  pojawiają się głosy, że modernizacja drogi prowadzona jest bez jakichkolwiek przemyśleń. Dotyczy to szczególnie szerokości jezdni, która – jak twierdzą nasi czytelnicy – jest zbyt wąska.

– Czy widzieli państwo, jakiej szerokości jest docelowa jezdnia na Licealnej? Przyznaję, że nie biegałem z miarką, ale doprawdy nie sposób nie dostrzec, że jest ona po prostu wąska. Wystarczy porównać z ulicami Ziemowita czy Wojska Polskiego. Łatwo sobie wyobrazić, co się będzie działo, gdy autobus będzie mijał się z ciężarówką. A może Licealna ma być jednokierunkowa? Natomiast chodnik ze ścieżką rowerową jest szeroki, że hej, chyba sumarycznie zdecydowanie szerszy niż jezdnia. Tłumów pieszych na ul. Licealnej nigdy nie widziałem i wąska jezdnia nie spowoduje nagle, że ul. Licealna stanie się deptakiem chętnie odwiedzanym przez spacerowiczów – stwierdził jeden z mieszkańców Sochaczewa, który w tej sprawie kontaktował się  z naszą redakcją.

Nie do końca jest to prawdą. Fakt, po przebudowie jezdnia Licealnej będzie trochę węższa, ale jej szerokość jest zgodna z obowiązującymi przepisami i wyniesie 6 metrów. Natomiast ścieżka rowerowa wraz z chodnikiem będzie miała szerokość 4,5 metra. Inaczej mówiąc, każdy pas nowej jezdni będzie miał po 3 metry szerokości. Tym samym nie ma obaw, aby jadące nią pojazdy miały problemy z mijaniem.

Wynika to po prostu z faktu, że polskie przepisy precyzują dokładnie szerokość pojazdów, które mogą poruszać się po naszych drogach ta „nie może przekraczać 2,55 m”. Dodajmy, że owa ustawowa szerokość nie obejmuje tzw. pojazdów specjalistycznych, jak również lusterek na przegubowych wysięgnikach, świateł umieszczonych na bokach pojazdu oraz elementów elastycznych wykonanych z gumy lub tworzyw sztucznych. Jednak dzięki pasom zieleni po obydwu stronach jezdni oraz półmetrowemu zapasowi jezdni o żadnym zahaczaniu podczas mijania nie może być mowy.

Warto także wspomnieć o jeszcze jednej sprawie związanej z mniejszą niż do tej pory szerokością jezdni Licealnej. Wynika to po prostu z planów władz miasta dotyczących zmniejszenia ruchu samochodów ciężarowych tą ulicą, co ma niebagatelne znaczenie dla mieszkańców położonych przy niej budynków. Pamiętają oni bardzo dobrze czasy, gdy przetaczało się tędy kilkanaście tysięcy tirów dziennie.

Przypomnijmy, że przebudowa ulicy wykonywana jest przez firmę Prima, która za wykonanie prac otrzyma z kasy miasta 2,1 mln zł.

W ramach inwestycji Licealna zostanie przebudowana na całej swojej długości wraz ze skrzyżowaniem z ulicami Traugutta i 15 Sierpnia. Zakres robót budowlanych obejmie przebudowę jezdni, zjazdów, chodników, wykonanie pionowego i poziomego oznakowania ulicy, adaptację terenów zielonych oraz budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej o szerokości 2 m.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak