Strona główna Powiat Powiew grozy nad powiatem

Powiew grozy nad powiatem

1325
0
PODZIEL SIĘ

Taka burza, jaka nawiedziła Sochaczew i powiat sochaczewski trafia się bardzo rzadko. Efektem jej ponad 70 interwencji strażaków do zwalonych drzew, zerwanych linii energetycznych i uszkodzonych budynków. Strażacy przeżyli kilka godzin intensywnej pracy. Wszystkie sekcje i druhowie z OSP mieli gorące chwile.

To była nietypowa, unikalna burza. Takie trafiają się bardzo rzadko, gdy najpierw huraganowe podmuchy wiatru, powodujące łamanie się drzew i zrywanie linii energetycznych, a wszystko bez kropli deszczu. Ten spadł dopiero po wichurze i nie był zbyt intensywny. Mieliśmy ponad dwie godziny intensywnej pracy – mówi Rafał Krupa, rzecznik Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie.

Strażacy wyjeżdżali do ponad 70 zdarzeń. Największa nawałnica przetoczyła się nad północnymi rejonami powiatu sochaczewskiego. Najmocniej poszkodowaną gminą była Iłów. Wichura wyrządziła też sporo szkód w miejscowościach Śladów (2 pożary traw zagrażające budynkom), Januszew, Helenka, Konary, jak też w samych Sochaczewie. Uszkodzone linie energetyczne spowodowały, że część mieszkańców przez kilkanaście godzin pozbawiona została prądu.

Do najpoważniejszych zdarzenia doszło w Załuskowie, gdzie z budynku mieszkalnego został zerwany dach.

Trzeba było ewakuować mieszkańców. Strażacy zabezpieczyli plandekami dach i wzmocnili jego uszkodzoną konstrukcję deskami. Niestety mieszkańcy nie mogą przebywać w tym budynku, gdyż jest zagrożenie od niestabilnej elewacji i dachu – stwierdza Rafał Krupa.

Zaznacza, że taka nietypowa burza spowodowała też nietypowe pożary – zapalenie się krzewów, traw i ściółki leśnej w pobliżu uszkodzonych linii energetycznych. Nie były to jednak duże pożary, choć wysuszone podłoże stwarzało zagrożenie szybkiego rozprzestrzenienia się ognia, zwłaszcza, że dotyczyło to pobliskich zabudowań.

Strażacy gasili 9 takich pożarów. Udało się je szybko opanować. Dużo groźniejsze były wiatrołomy i uszkodzone linie energetyczne, które trzeba było zabezpieczyć.

Duże burze i silne wichury zdarzają się każdego roku, ale taka specyficzna, nietypowa burza bardzo rzadko. Zagrożenia, jakie wywołuje są poważniejsze niż przy typowej burzy – dodaje rzecznik straży pożarnej.

BN

Fot. PPSP Sochaczew