Strona główna Kultura Potrzebny wspólny rytm

Potrzebny wspólny rytm

819
0
PODZIEL SIĘ

W Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie odbył się 26 maja wieczór poetycko-muzyczny poświęcony w dużej części Dniu Matki.

W części muzycznej zaprezentowane zostały pieśni do muzyki Józefa Grawińskiego, kompozytora pochodzącego z Teresina. Przypomniana została osoba jego siostry Idy, która rozpaliła muzyczne pasje późniejszego kompozytora i uczyła go gry na fortepianie w szkole prowadzonej w Teresinie przez zakonnice. Józef Grawiński ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi. Obecnie komponuje i prowadzi działalność pedagogiczną.

Na koncercie zaprezentowano jego pieśni skomponowane do słów Barbary Dziekańskiej, autorki pochodzącej ze Śląska, oraz dwóch sochaczewianek – Apolonii Lato i Moniki Kosowiec-Placek. Pieśni wykonała sopranistka Patrycja Krzeszowska-Kubit, solistka z Teatru Wielkiego w Łodzi, przy akompaniamencie fortepianowym Agnieszki Kaźmierczak, nauczyciela z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej  im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

Na koncercie pojawił się osobiście Józef Grawiński, kompozytor pieśni, oraz dwie autorki z Sochaczewa, które bardzo przeżywały swój „muzyczny debiut”. Kompozytor po koncercie stwierdził, że pieśni pisane przez wielkich kompozytorów są gatunkiem muzycznym niezbyt cenionym. Jednak publiczność bardzo chętnie je słucha. Przykładem tego jest Franz Schubert, autor jednych z najpiękniejszych pieśni, który uważał, że powstają one mimochodem, a wielkie symfonie są jego celem.

– Z drugiej jednak strony komponowanie muzyki do literatury – zwłaszcza poezji, która ma swój indywidualny rytm – jest dość trudne. Trzeba znaleźć ten wspólny rytm do utworu – zaznaczył kompozytor.

W drugiej części wieczoru prezentowane były głównie wiersze o matkach, przygotowane przez członków Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut.

BN

Fot. Bogumiła Nowak