Strona główna Wyszogród Popłynęła flotylla po Wiśle

Popłynęła flotylla po Wiśle

1033
0
PODZIEL SIĘ

Z Warszawy do Wyszogrodu i z powrotem popłynęły tradycyjne łodzie wiślane. W tym niezwykłym spływie uczestniczyli także mieszkańcy Wyszogrodu i Sochaczewa. Wszystko to z okazji Ogólnopolskiego Spotkania Muzea Szlaku Wisły.

To była wspaniała i niezwykła impreza, gdyż można było poczuć i przeżyć to, co było udziałem dawnych flisaków na Wiśle. Takie łodzie na co dzień już nie pływają, więc okazja unikalna – stwierdziła Maryla Markowska-Bajurska ze Stowarzyszenia Kajakowcy Sochaczewa, która uczestniczyła w wyprawie.

Pływanie po Wiśle rozpoczęło się już w sobotę, 16 czerwca. W podróż z Warszawy do Wyszogrodu wyruszyła szkuta „Dar Mazowsza”. Łódź ta miała uatrakcyjnić Ogólnopolskie Spotkanie Muzea Szlaku Wisły. Był to rejs o charakterze wycieczkowym, choć ograniczona była ilość miejsc, gdyż szkuta nie zdołała pomieścić wszystkich chętnych.

Start nastąpił w sobotę o godzinie 9.00 z nabrzeża w Warszawie. „Darowi Mazowsza” towarzyszyły inne stare łodzie – byk „Olęder” i bat „Rytman”. Popłynęły w dół Wisły do Modlina i Zakroczymia. Dzień zakończył się wieczornym ogniskiem.

Następnego dnia, w niedzielę 17 czerwca o godzinie 10.00 w Smoszewie odbyła się specjalna msza flisacka na brzegu Wisły. Po niej łodzie ruszyły do Secymina, gdzie odbyły się krótkie rejsy po Wiśle dla mieszkańców. Potem łodzie popłynęły do Czerwińska i Wyszogrodu, gdzie zacumowały.

W trasie od Czerwińska uczestniczył m. in. Jan Boszko, burmistrz Wyszogrodu. Byli też licznie przybyli członkowie różnych polskich stowarzyszeń żeglarskich i kajakarskich.

W poniedziałek, 18 czerwca, w Wyszogrodzie rozpoczęła się Konferencja Muzea Szlaku Wisły, która podsumowała ubiegłoroczny rok rzeki Wisły i jego znaczenia dla polskiego muzealnictwa. W odczytach muzealnicy przypomnieli tradycje szlaków wiślanych w handlu i gospodarce dawnej Rzeczypospolitej. Zaznaczono też kierunki, jakimi chcą się kierować organizatorzy turystyki i rekreacji w ożywieniu wiślanej żeglugi.

Od godziny 14.00 odbyły się krótkie rejsy wiślane w okolicach Wyszogrodu. O godzinie 18.00 miała miejsce wielka parada statków drewnianych. Turyści i mieszkańcy miasta oraz okolic mogli podziwiać pływające jednostki z wysokich, wiślanych brzegów.

Imponująco i pięknie te łodzie wyglądały z nabrzeża. Aż żal, że to tak krótko trwały te rejsy – dodała pani Mariola.

19 czerwca wyruszyły w drogę powrotną do stolicy. Dopłynęły tam dwa dni później.

BN

Fot. Maryla Markowska-Bajurska