Wszystko wskazuje na to, że kolejny sochaczewski most otrzyma swojego patrona. Po moście na Bzurze, który nosi nazwę Most majora Feliksa Kozubowskiego, przyszedł czas na nową przeprawę na Pisi.
– Na najbliższej, czerwcowej sesji roboczej, zaproponuję Radzie Miejskiej uchwałę upamiętniającą postać księdza Ignacego Jana Skorupki i nadanie jego imienia nowemu mostowi na rzece Pisi. W Sochaczewie bohaterski kapłan miał swoją ulicę, jednak ówczesne władze komunistyczne zmieniły nazwę na Hanki Sawickiej. W zeszłym roku Rada Miejska przychyliła się do wniosku sochaczewskich harcerzy i nadała ulicy imię Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Uważam, że w ten sposób godnie uczcimy pamięć księdza Jana, kawalera Orderu Virtuti Militari oraz Orderu Orła Białego i to podczas jubileuszowego roku obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Postać księdza Skorupki imponuje życiorysem i dokonaniami. Pomimo, że zginął w wieku 27 lat, to można by obdzielić jego dorobkiem wiele innych biografii. Wyrażam nadzieję, że panie i panowie radni przychylą się do mojej propozycji – powiedział nam Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Sochaczewie.
Przypomnijmy, że ksiądz Ignacy Jan Skorupka, był kapelanem Wojska Polskiego. Jego śmierć w bitwie pod Ossowem, która miała miejsce 14 sierpnia 1920 r., stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej. W początku lipca 1920 roku, Skorupka został na własną prośbę mianowany kapelanem lotnym 1 batalionu 236 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej. Batalion składał się głównie z młodzieży gimnazjalnej i akademickiej. Batalion 13 sierpnia wymaszerował na front i tego dnia wieczorem batalion dotarł do wsi Ossów, leżącej na linii frontu. Następnego dnia 14 sierpnia 1920 roku Ignacy Skorupka zginął od postrzału w głowę podczas toczącej się pod tą wsią bitwy, będącej częścią Bitwy Warszawskiej.
dot
fot. z budowy