Strona główna Sochaczew miasto Patron dla nowego mostu

Patron dla nowego mostu

1115
0
PODZIEL SIĘ

Wszystko wskazuje na to, że kolejny sochaczewski most otrzyma swojego patrona. Po moście na Bzurze, który nosi nazwę Most majora Feliksa Kozubowskiego, przyszedł czas na nową przeprawę  na Pisi.

Na najbliższej, czerwcowej sesji roboczej, zaproponuję Radzie Miejskiej uchwałę upamiętniającą postać księdza Ignacego Jana Skorupki i nadanie jego imienia nowemu mostowi na rzece Pisi. W Sochaczewie bohaterski kapłan miał swoją ulicę, jednak ówczesne władze komunistyczne zmieniły nazwę na Hanki Sawickiej. W zeszłym roku Rada Miejska przychyliła się do wniosku sochaczewskich harcerzy i nadała ulicy imię Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Uważam, że w ten sposób godnie uczcimy pamięć księdza Jana, kawalera Orderu Virtuti Militari oraz Orderu Orła Białego i to podczas jubileuszowego roku obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Postać księdza Skorupki imponuje życiorysem i dokonaniami. Pomimo, że zginął w wieku 27 lat, to można by obdzielić jego dorobkiem wiele innych biografii. Wyrażam nadzieję, że panie i panowie radni przychylą się do mojej propozycji – powiedział nam Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Sochaczewie.

Przypomnijmy, że ksiądz Ignacy Jan Skorupka, był kapelanem Wojska Polskiego. Jego śmierć w bitwie pod Ossowem, która miała miejsce 14 sierpnia 1920 r., stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej. W początku lipca 1920 roku, Skorupka został na własną prośbę mianowany kapelanem lotnym 1 batalionu 236 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej. Batalion   składał się głównie z młodzieży gimnazjalnej i akademickiej. Batalion 13 sierpnia wymaszerował na front i tego dnia  wieczorem batalion dotarł do wsi Ossów, leżącej na linii frontu. Następnego dnia 14 sierpnia 1920 roku Ignacy Skorupka zginął od postrzału w głowę podczas toczącej się pod tą wsią bitwy, będącej częścią Bitwy Warszawskiej.

dot

fot. z budowy