Strona główna Teresin Patriotycznie w Teresinie

Patriotycznie w Teresinie

833
0
PODZIEL SIĘ

W Zespole Szkół w Teresinie bardzo uroczysty charakter miały w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dyrektor Ewa Odolczyk w swoim wystąpieniu podkreśliła, że Polska to wolny, niepodległy kraj, bezpieczny dla nas Polaków dom i powinniśmy w codziennym życiu przestrzegać wartości patriotycznych.

Na zaproszenie dyrektor Ewy Odolczyk udział w uroczystości wzięli m.in. Marek Jaworski – zastępca wójta gminy Teresin, Witold Sadowski urodzony w 1935 roku warszawianin – świadek historii, uczestnik Bohaterstwa Powstańców Warszawy 1944 roku i martyrologii ludności cywilnej, oraz Irena Wójcik – żona śp. Stanisława Wójcika, budowniczego i wieloletniego dyrektora teresińskiej szkoły.

Uczniowie Magdalena Gmurek i Patryk Langa wprowadzili zebranych w tematykę spotkania i przedstawili sylwetki Wielkich Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 r. Wysłuchano też prelekcji Witolda Sadowskiego, który jako dziewięcioletni chłopiec był świadkiem śmierci ojca z rąk niemieckich oprawców w czasie Powstania Warszawskiego. Gość opowiadał o okrucieństwie wojny i późniejszych trudnych warunkach życia tuż po wojnie.

Rozstrzygnięto też Powiatowy Konkurs pod hasłem „Wielcy Kreatorzy Niepodległej Polski”. Spośród nadesłanych prac jury przyznało I miejsce w kategorii szkół podstawowych – Katarzynie Przedlackiej, uczennicy klasy II gimnazjum w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie. Natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych przyznano I miejsce ex equo Aleksandrze Burskiej oraz Urszuli Cieselskiej, II miejsce zajęła Karolina Cudnik, wyróżnienie otrzymała Marta Konarska.

W dalszej części obchodów, na placu przed budynkiem szkoły posadzono dąb. Drzewko zostało poświęcone śp. Stanisławowi Wójcikowi, Honorowemu Obywatelowi Gminy Teresin, zmarłemu w 2016 r. Zastępca wójta Gminy Teresin Marek Jaworski przypomniał zebranym sylwetkę Stanisława Wójcika.
Po zakończeniu uroczystości goście wpisali się do kroniki szkolnej.
ZST