Strona główna Powiat Nowa siedziba prokuratury otwarta

Nowa siedziba prokuratury otwarta

2605
0
PODZIEL SIĘ

Prokuratura Rejonowa w Sochaczewie doczekała się nowej siedziby na miarę XXI wieku. Jej nowy adres to ul. Księcia Ziemowita 10. Mieści się w gruntownie wyremontowanych budynkach, wcześniej bezpłatnie przekazanych jej przez sochaczewskie Starostwo Powiatowe.

Dotychczas prokuratorzy wykonywali swe zawodowe czynności w siedzibie Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Warunki ich pracy były, delikatnie mówiąc dalekie od komfortowych. Na II piętrze budynku, na powierzchni 150 m2, wliczając w to korytarze i toalety.  Dziś to już inna bajka, na Ziemowita tej powierzchni jest zdecydowanie więcej, bo ponad 1,7 tys. m2. Ponadto atutem tej lokalizacji są też miejsca postojowe i usytuowanie samych obiektów. Obszerne korytarze, duża liczba pokoi, sale przesłuchać, świetnie wyposażony „niebieski pokój” do współpracy z dziećmi, duże pomieszczenie archiwum, to tylko nieliczne elementy nowego lokum. Uroczyste otwarcie odbyło się w czwartek 21 czerwca. Symboliczną wstęgę przecięła m.in. Beata Sobieraj-Skonieczna, przez wiele lat sochaczewska prokurator rejonowa, dziś zastępca dyrektora Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej. Towarzyszył jej także Przemysław Turczyński, prokurator okręgowy. Obecny był również prokurator regionalny Jarosław Szubert. Wśród zaproszonych gości byli ponadto m.in. Tadeusz Głuchowski wicestarosta sochaczewski, Piotr Osiecki burmistrz Sochaczewa, Waldemar Orliński Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej. Nowy obiekt poświęcił Ks. kan. Piotr Żądło proboszcz w parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie. – To ogromna satysfakcja, że ofiarowany przez samorząd powiatowy budynek odzyskał świetność na miarę XXI wieku. Jestem w pełni przekonani, że praca w nowych, doskonałych warunkach lokalowych sprzyjać będzie efektywnej realizacji zadań wynikających z Państwa działalności – mówił wicestarosta Tadeusz Głuchowski.

Przypomnijmy, kilka lat temu Rada Powiatu jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie darowizny nieruchomości stanowiącej własność powiatu na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na Prokuraturę Rejonową w Sochaczewie. To nieruchomość, gdzie do 2010 roku mieściły się Wydział Komunikacji oraz Architektury, a także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Powodem poszukiwania przez Prokuraturę nowego obszernego lokum na terenie miasta były ówczesne warunki, w jakich musieli pracować prokuratorzy i sędziowie w budynku przy ul. 1. Maja, które z pewnością nie były dostosowane do aktualnych potrzeb. Prace dotyczące adaptacji budynku trwały ok. 3 lat.

– Dziś, nasza prokuratura zyskuje nowe, jakże przestrzenne pomieszczenia, w sposób absolutny poprawiają się warunki lokalowe. Dzięki temu mieszkańcy powiatu mogą być obsługiwani w godnych warunkach, zaś my możemy wykonywać swoje zadania w warunkach spełniających wszelkie wymagane standardy, za to jesteśmy bardzo wdzięczni – z radością przyznała Joanna Szymaniak, prokurator rejonowy.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie