Strona główna Kultura Nagrodzono młodych reporterów

Nagrodzono młodych reporterów

1015
0
PODZIEL SIĘ

Poznaliśmy laureatów dwóch konkursów powiatowych – fotograficznego i dziennikarskiego, organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Powiatowy Zespół Edukacji w Sochaczewie.

Konkursy skierowane były do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu sochaczewskiego, ale również gmin ościennych.

 Konkurs fotograficzny

 XIII edycja konkursu fotograficznego „Najpiękniejsza jest moja mała Ojczyzna” w tym roku miała szczególny charakter. Organizatorzy, a w tym roku w jego przeprowadzenie włączyła się także szkoła – ZS RCKU, przewidzieli dwie kategorie. Pozostawiono tę najpopularniejszą, czyli „naturę” oraz w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości stworzono tematyczne nową kategorię – „symbole, motywy, miejsca, drogi Polaków do Niepodległości”.

W konkursie wzięło udział 58 uczestników z 11 szkół powiatu sochaczewskiego: Kąty, Janów, Iłów, Nowa Sucha, ZSS Erminów, SP nr 1 Sochaczew, ZSO Sochaczew, ZS RCKU, ZS CKP, ZS Teresin, MOW Załusków. Łącznie na konkurs nadesłano rekordową liczbę prac – 222 zdjęć (2017 – 144 prace, 2016 rok – 184 prace). W poszczególnych kategoriach wpłynęło: natura – 191 zdjęć; symbole niepodległościowe – 31 zdjęć.  Komisja konkursowa obradowała w następującym składzie: Anna Syperek – Powiatowy Zespół Edukacji, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie; Elżbieta Szczypińska – kierownik Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie filia w Sochaczewie; Tomasz Ertman – dziennikarz, fotograf, nauczyciel oraz Justyna Stępińska – nauczyciel historii w ZS RCKU.

Jury oceniało prace, nie znając autora ani szkoły, z której jest. Wszystkie spełniały wymogi regulaminu konkursowego. Po ich przeanalizowaniu komisja nagrodziła i wyróżniła następujące osoby:

kategoria „natura”

I miejsce – Kacper Krzemiński – Iłów

I miejsce – Julia Górecka – ZS Erminów

II miejsce – Urszula Żakowska –ZS RCKU

III miejsce – Patryk Wróbel – ZS Erminów

III miejsce – Kacper Orliński – Janów

Wyróżnienia:

Katarzyna Ciurzyńska – ZSO

Jarosław Koprowski – ZS Ermiów

Patrycja Kowalczyk – Nowa Sucha

Krzysztof Mróz – SP nr 1 Sochaczew

Oliwia Tarmanowska – Kąty

Hubert Maciejewski – ZSO

Filip Pakuła – Nowa Sucha

Aleksander Borowiec – ZS RCKU

Katarzyna Lelonkiewicz – ZS Erminów

kategoria „symbole niepodległościowe”

I miejsce – Daria Rozmarynowska – ZS Teresin

II miejsce – Kacper Krzemiński – Iłów

III miejsce – Gabriela Szadkowska – ZS Teresin

III miejsce – Jakub Raczkowski – ZS CKP

Konkurs dziennikarski

13 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa poznaliśmy także najlepszych młodych dziennikarzy w ramach organizowanego już po raz XV edycji konkursu pn. „Jak zostać rzetelnym i interesującym dziennikarzem w epoce informacji”. Konkurs swym zasięgiem wychodzi poza powiat sochaczewski, bo w tym roku napłynęły prace z gminy Kampinos i Błonia.

Konkurs, który odbywa się pod patronatem Jolanty Gonta starosty sochaczewskiego, wyłania najzdolniejszych młodych dziennikarzy, ale również całe zespoły redakcyjne szkolnych gazetek. Pomysłodawcą konkursu jest Szkoła Podstawowa w Budkach Piaseckich, która nadal jest jego współorganizatorem. Oprócz nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie nagrodzeni otrzymali upominki ufundowane m.in. przez firmę SPEC-SPAW K. Mijakowskiego, ale także samorządy gmin: Kampinos, Błonie, Teresin, Brochów, Młodzieszyn i Nowa Sucha.

Komisja w składzie: Anna Syperek, Agnieszka Mijakowska, Krystyna Koprowska-Mitek i Izabela Goryniak oceniała 36 artykułów i 22 gazetki szkolne. Oprócz nagród rzeczowych dla laureatów, będzie też nagroda dodatkowa. Otóż najlepsze zespoły redakcyjne po wakacjach zostaną zaproszone na wyjazd do Warszawy, gdzie zwiedzą studio telewizyjne i poznają tajniki pracy profesjonalnych dziennikarzy TVP. Wyjazd zostanie zorganizowany przez biuro poselskie posła Maciej Małeckiego.

prace indywidualne

I miejsce

Aleksandra Wojtecka – Iłów

Bartosz Czubak – Kaptury

II miejsce

Kinga Orzechowska – Kampinos

III miejsce

Wiktoria Sobolik – SP nr 1 Sochaczew

Wyróżnienia:

Oliwier Dutkiewicz – Iłów

Michalina Olszewska – Żuków

Dominik Drab – Kampinos

Zuzanna Sobczyk – Kampinos

Zuzanna Wyszomirska – Błonie

Julia Gabryś – Śladów

Maja Nowak – Iłów

Nagrody tygodnika „Echo Powiatu”

Natalia Budek – Młodzieszyn

Zofia Garbacz – SP nr 4 Sochaczew

prace zespołu redakcyjnego

I miejsce

Młodziesz – Młodzieszyn

Zygzak – Brzozów

Szkolne Wieści – Paprotnia

II miejsce

Wieści ze Szlaku – MOW Załusków

Widziadełko – ZS Erminów

III miejsce

Iłowiaczek – Iłów

Styk – Młodzieszyn

Wyróżnienia:

Szkolniak – Szymanów

Minutka Nowinek – Budki Piaseckie

Nasze Sprawy i Sprawki – Błonie

Kufer – Kozłów Szlachecki

Dodatkowym akcentem na rozpoczęcie konkursu fotograficznego, w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości było przygotowanie przez młodzież z „Ogrodnika” w składzie: Katarzyna Kaczyńska, Daria Wiśniewska, Katarzyna Jakubiak i Radosław Bednarski (wszyscy z LO) przedstawienia słowno-muzycznego.

Uczniom – ich pasji i zainteresowania tak fotograficznego, jak i dziennikarskiego gratulowali osobiście Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie i Monika Widenska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Sochaczewie, które reprezentowały sochaczewski samorząd powiatowy. Wśród gości, którzy wręczali nagrody byli też Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn; Monika Ciurzyńska, wójt gminy Młodzieszyn oraz Zenon Reszka, burmistrz Błonia.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie