Strona główna Sport Młodzi olimpijczycy wystartują 15 czerwca

Młodzi olimpijczycy wystartują 15 czerwca

875
0
PODZIEL SIĘ

XXVI edycja Europejskich Biegów Młodych Olimpijczyków odbędzie się w piątek 15 czerwca na terenie 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach. Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w tym roku dominować będą kolory biały i czerwony.

Otwarcie zawodów będzie miało charakter olimpijski. Zaplanowano je na godzinę 9:30. Inauguracji imprezy tradycyjnie towarzyszyć będzie orkiestra wojskowa. Po ustawieniu się na placu apelowym poszczególnych reprezentacji nastąpi przemarsz bieżnią stadionu i ustawienie się na murawie. Reprezentacja każdej szkoły wcieli się w wybrany przez siebie kraj i będzie nieść jego flagę narodową. Dodatkowo, zgodnie z motywem przewodnim XXVI edycji EBMO – „Biegniemy dla Biało-Czerwonej”, każda szkoła będzie niosła również flagę Polski.

Szkoły uczestniczące w ceremonii otwarcia otrzymają pamiątkowe puchary lub statuetki, natomiast osiem najoryginalniej prezentujących się reprezentacji otrzyma dodatkowe nagrody.

Jak zapowiada główny organizator imprezy, prezes Stowarzyszenia Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków, Mieczysław Głuchowski, nie zabraknie w tym roku gości specjalnych – medalistów igrzysk olimpijskich.

– Swoją obecność podczas otwarcia zapowiedział już mistrz olimpijski, panczenista, Zbigniew Bródka, który w przeszłości czterokrotnie startował w naszych zawodach. Rozmawiałem też już z Andrzej Supronem (wicemistrz olimpijski w zapasach – Moskwa 1980), który powiedział mi, że na pewno nie przegapi takiej imprezy – mówi Mieczysław Głuchowski.

W ramach zawodów rozegrane zostaną w sumie 23 biegi. W pierwszym starcie 200 metrów pokonają osoby niepełnosprawne. Zawodniczki i zawodnicy ze szkół podstawowych i średnich, będą rywalizować na dystansach od 500 do 1500 metrów, w zależności od kategorii wiekowej. Na zakończenie zawodów, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędą się biegi open kobiet i mężczyzn na dystansie 3 000 m.

Zwycięzcy biegów w każdej kategorii, oprócz pucharów i medali, otrzymają tradycyjnie rowery górskie oraz „kosmetyki” do ich pielęgnacji. Wielka niespodzianka czeka zdobywców drugich miejsce, bowiem dla nich również przewidziano rowery. Za miejsca trzecie i czwarte biegacze otrzymają głośniki bluetooth 15V z ładowarką. Zdobywcy piątych miejsc zostaną nagrodzeni sportowymi zegarkami, szóstych powerbankami.
Co istotne, zmienią się zasady punktacji zespołowej szkół. Zawodnicy zajmujący 26 i dalsze miejsca w danym biegu otrzymają po jednym punkcie. W tegorocznej edycji trzy najlepsze szkoły w poszczególnych rocznikach w punktacji zespołowej (łącznej dziewcząt i chłopców) otrzymają puchary. Puchary otrzymają również wszystkie ekipy osób niepełnosprawnych.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków.   Współorganizatorami są: 3. Warszawska Brygada Rakietowej Obrony Powietrznej, burmistrz Sochaczewa, starosta sochaczewski, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie, firma Mars Polska.

Patronat nad zawodami objęli m.in.: Marszałek Senatu RP,  Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, poseł na Sejm RP Maciej Małecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Komitet Olimpijski.

źródło: sochaczew.pl

fot. http://www.ebmo.pl/galerie-zdj/galeria-2017