Strona główna Galerie Mieszkańcy świetnie się bawili na Dniach Sochaczewa

Mieszkańcy świetnie się bawili na Dniach Sochaczewa[GALERIA ZDJĘĆ]

2560
0
PODZIEL SIĘ

Tegoroczne Święto Mieszkańców – Dni Sochaczewa trwające od 8 do 10 czerwca obfitowały w liczne atrakcje. Przez trzy dni można było uczestniczyć w wielu koncertach, zabawach oraz ciekawych konkursach i jarmarkach. Świętowano nie tylko w centrum miasta, ale też w Boryszewie i Chodakowie, gdzie przygotowano atrakcje dla mieszkańców tych dzielnic Sochaczewa.

Doroczne święto mieszkańców zainaugurowało uroczyste otwarcie galerii Honorowych Obywateli Miasta Sochaczew. Na specjalnej ścianie, która była prezentowana mieszkańcom w niedzielę, 10 czerwca, znalazło się ponad 20 osób szczególnie zasłużonych dla miasta.

To nie tylko rodowici sochaczewianie, ale też ludzie, którzy zasłużyli się naszemu miastu. Co zaskakujące może dla niektórych są to ludzie o różnych poglądach politycznych, zawodach, z różnych okresów naszej historii. Większość z tych zasłużonych już nie żyje. Ostatnim, któremu wręczono Honorowe Obywatelstwo jest harcmistrz Krzysztof Wasilewski – opowiadał Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, oprowadzając mieszkańców przybyłych na zwiedzanie urzędu miasta.

Pierwszego dnia święta największymi atrakcjami, poza uroczystą sesją rady miejskiej na Placu Kościuszki i  występu chórów z utworami patriotycznymi, był koncert Orkiestry Kameralnej Camerata Masovia „Sochaczewskie impresje muzyczne” . W trakcie koncertu wiersze poetów ze stowarzyszenia  „Atut” czytał  aktor Tadeusz Chudecki. Piosenki z okresu 20-lecia międzywojennego i arie operowe wykonali Anna Spychalska (mezzosopran) oraz Romuald Spychalski (tenor). Szczególnie zachwycano się nieco jazzową  wersją słynnych „Prząśniczki”.

W sobotę, 9 czerwca na Placu Kościuszki został wręczony sztandar 37. Sochaczewskiemu Dywizjonowi Rakietowemu Obrony Powietrznej, stacjonującemu w Bielicach. Matką chrzestną sztandaru została Elżbieta Skotnicka – Tracka, wnuczka generała Stanisława Grzmota –Skotnickiego.

Dla mnie to wielkie wyróżnienie i radość uczestniczyć w tym  wydarzeniu i przekazaniu sztandaru dywizjonowi z  Sochaczewa – powiedziała w czasie uroczystości.

W trakcie uroczystości dokonano poświęcenia sztandaru, wbicia gwoździ pamiątkowych i wręczenia pocztowi sztandarowemu. Na koniec odbyła się uroczysta prezentacja i defilada pododdziałów Wojska Polskiego.

Potem na placu Kościuszki rozpoczęło się malowanie poloneza przez najmłodszych i występy artystyczne. Na scenie pokazali się – Grupa teatralna Rekwizyt, studio piosenki Piotra Milczarka, Grupa Taneczna w walcu, Step Up oraz wszystkie grupy zespołu Folklorek

Dużym powodzeniem cieszył się Jarmark Sztuki i Rękodzieła. Można było na nim kupić obrazy, upominki i cieszące się największym powodzeniem zabawki dla maluchów.

Najliczniej mieszkańcy przybyli wieczorem na koncerty gwiazd. Po orkiestrach dętych na scenie wystąpił zespół Brathanki, który zaprezentował swoje najnowsze utwory oraz znane przeboje sprzed lat. Zespół w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia powstania.

Potem sceną zawładnął zespół Boney M. Nie ma w nim co prawda legendarnego Bobby Farella, który zmarł przed 8 laty, ale zespół śpiewa nadal wszystkie swoje  przeboje sprzed 40 lat. Co zawsze przyjmowane jest z entuzjazmem przez publiczność. Tak było też tym razem.

Wieczór zakończyła potańcówka z „Piaskiem”.

Kolejny dzień, to imprezy sportowe w Chodakowie oraz promocja dwóch wydawnictw – „Socho Nostalgia” autorstwa Barbary Sobkowicz oraz Antologii Poezji Sochaczewskiej. Na oba spotkania przybyli bardzo licznie mieszkańcy miasta.

Natomiast na Placu Kościuszki, choć upał był koszmarny, przyszły tłumy zobaczyć Festiwal Teatrów Muzycznych i Katarynek. Wystąpili Zuzanna Predygier, Antoni Predygier, Józef Modła (który nie tylko grał, ale też śpiewał) oraz Henryk Józef Byk. Grali na współczesnych katarynkach stylizowanych na starodawne.

Najmłodszym jednak najbardziej podobała się bardzo radosna i kolorowa „Motyloscena” Teatru Akt z Warszawy oraz Teatr dla dzieci Bajlandia.

W tym samym czasie na stadionie trwały występy najmłodszych oraz młodzieży z SCK. Na scenie zaprezentowała się też Sochaczewska Orkiestra Akordeonowa z tangami. Potem przyszedł czas na sochaczewskich wykonawców, zagrali miedzy innymi pokazali się Infected Dreams oraz Tajm. Ostre rockowe brzmienie zostało dobrze przyjęte przez publiczność. Zwłaszcza gorąco oklaskiwano Tajm, który ma wierne grono sochaczewskich fanów.

Po sceną zrobiło się tłoczno, gdy pojawił się na  niej idol nastolatek, 22-letni Dawid Kwiatkowski z Gorzowa Wielkopolskiego, laureat Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego i europejskiego wykonawcy w ubiegłym roku.

Największą gwiazdą wieczoru był jednak zespół  Wilki, grający z sukcesami od ponad ćwierćwiecza. Od początku zespołem kieruje Robert Gawliński. Można było usłyszeć najbardziej znane przeboje Wilków m. in. „Baśkę”, „Wolność” oraz utwory z ostatniej płyty „Przez dziewczyny”.

Bogumiła Nowak

Fot. Tomasz Ertman, Bogumiła Nowak, Krzysztof Lewandowski