Strona główna Powiat Miasto wspiera powiat

Miasto wspiera powiat

683
0
PODZIEL SIĘ

Wygląda na to, że miejski samorząd po raz kolejny ratuje z opresji Starostwo Powiatowe. Tym razem chodzi o dodatkowe wsparcie finansowe zaplanowanych na ten rok przez powiat inwestycji drogowych na terenie miasta.

Przypomnijmy, że jest to przebudowa ulicy Trojanowskiej na odcinku od Łąkowej do ulicy Przylasek, oraz modernizacja ulic: Sienkiewicza, Księcia Janusza i Towarowej. Dodajmy, że inwestycje te są współfinansowane przez miejski samorząd, który w przypadku ulicy Trojanowskiej zobowiązał się przekazać starostwu 1,5 miliona złotych. Okazuje się jednak, że jest to kwota niewystarczająca i radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej zwiększą ją o 296 560 zł, czyli do 1 796 560 zł.

Przy okazji dodajmy, że miasto wyłoży także 100 tysięcy złotych, za które zostanie przebudowany plac parkingowy przed cmentarzem komunalnym przy ulicy Trojanowskiej.

Ale na tym nie koniec. Także na tej samej sesji radni podejmą decyzję o zwiększeniu pomocy finansowej miasta dla kolejnej drogowej inwestycji powiatu, czyli przebudowy ulicy w rejonie dworca PKP oraz budowy parkingu przy Muzeum Kolei Wąskotorowej. Podobnie jak w przypadku ulicy Trojanowskiej, wsparcie związane jest z wyższymi niż planowano kosztami wykonania prac. Mówiąc wprost, gdyby nie pomoc miasta, to ta inwestycja mogłaby nie dojść do skutku. Tym samym powiat straciłby przyznaną mu dotację z programu remontu dróg lokalnych. Jeżeli radni zgodzą się na prośbę władz powiatu, to ten otrzyma dodatkowo z kasy miasta 961 486 zł, czyli wkład Sochaczewa w jej realizację wyniesie w sumie 1 781 486 zł. Dodajmy, że miasto wykonało także dokumentację techniczną przebudowy tych ulic.

Podobnie będzie z kolejną wspólną inwestycją, czyli budową nowej przeprawy mostowej przez Bzurę w Sochaczewie. Jak już informowaliśmy, inwestycja ma być prowadzona przez powiat przy wsparciu miejskiego samorządu oraz  gminę Sochaczew. Dlatego na tej samej sesji miejscy radni podejmą uchwałę dotyczącą wsparcia finansowego dla starostwa, które zostanie przeznaczone na opracowanie dokumentacji technicznej nowej przeprawy. W tym roku na ten cel z kasy urzędu miejskiego zostanie przeznaczonych 10 tys. zł, a w kolejnych trzech latach po 250 tys. w ciągu roku.

Przypomnijmy, że nowa przeprawa ma połączyć ulice Staszica i Gawłowską w rejonie kładki na Bzurze. Most ma służyć wszystkim mieszkańcom powiatu, zapewniającego w perspektywie kilku dekad sprawną komunikację nie tylko mieszkańcom miasta, ale też Altanki, Karwowa, Rozlazłowa, Adamowej Góry czy nawet Młodzieszyna, Rybna i Iłowa. Planuje się, że pierwszy samochód wjedzie na most za 5-7 lat.

Jerzy Szostak