Strona główna Sochaczew miasto Lifting parku i nabrzeża

Lifting parku i nabrzeża

791
0
PODZIEL SIĘ

Rozpoczęły się prace związane z największą tegoroczną inwestycją miejskiego samorządu, jaką jest zagospodarowanie terenów nad Bzurą wraz z budową nowej przystani. Z kolei firma Ziel-Bud przystąpiła do rewitalizacji parku przy ulicy Traugutta.

Jak poinformowano nas w firmie Sochbud, która na zlecenie miasta ma zagospodarować nabrzeże Bzury i wybudować przystań, pierwszym krokiem w realizacji inwestycji będzie przebudowa ulicy Podzamcze. Ma to związek z prowadzonymi równolegle pracami na terenie parku. Ulica na odcinku wzdłuż parku zostanie wyprostowana, czyli powróci do swojego przedwojennego przebiegu. To z kolei pozwoli w miejscu obecnego łuku jezdni wybudować plac oraz odtworzyć zarysy istniejącej w tym miejscu synagogi, która została zniszczona przez Niemców w wrześniu 1939 roku.

Sama przebudowa ulicy, jak mówią pracownicy firmy, zostanie zrealizowana do końca grudnia tego roku. Jednak nową nawierzchnię Podzamcze uzyska dopiero pod koniec maja 2019 roku. A to ze względu na fakt, że w przyszłym roku mają trwać prace związane z zagospodarowaniem terenów nad Bzurą. Chodzi o to, aby ulica nie została zniszczona przez ciężki sprzęt budowlany.

Dodajmy, że wzdłuż przebudowanej ulicy powstanie nie tylko ciąg pieszo-rowerowo, ale również zatoki postojowe. Ulica Podzamcze po przebudowie będzie kończyła się placem, który powstanie nad brzegiem rzeki. To właśnie w to miejsce zostanie przeniesiony pomnik ofiar niemieckiej okupacji znajdujący się obecnie przy ul. Traugutta.

Za rok w maju

Jednak na samej przebudowie ulicy zakres tegorocznych prac w ramach inwestycji się nie zakończy. Do końca września powinna zostać wybudowana ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż skarpy, którą będzie można przejść od ulicy Podzamcze do nowej przystani. A budowa tej ostatniej rozpocznie się po zamknięciu miejskiego kąpieliska. Jak twierdzą pracownicy Sochbudu, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne, wykonany zostanie w stanie surowym budynek przystani. Tak, aby można było prowadzić w nim prace w okresie zimowym oraz wiosną przyszłego roku. Co z kolei pozwoliłoby oddać obiekt w zaplanowanym terminie, który został wyznaczony na 31 maja 2019 roku. Także w tym roku zostaną wykonane bulwary, które będą realizowane w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego.

Z kolei na 2019 rok zaplanowano budowę zjazdu od ulicy Moniuszki do przystani, przed którą zostanie wybudowany parking a obok niego plac. W przyszłym roku będą także trwały prace związane z dalszą budową ścieżki wzdłuż nadbrzeża Bzury, zamontowane zostaną ławki, wiaty rekreacyjne z oświetleniem i stojaki rowerowe, siedziska dla spacerowiczów oraz stanowiska wędkarskie przy brzegu rzeki. Pojawi się także oświetlenie oraz system kamer monitoringu.

Dodajmy, że zakończenie inwestycji zaplanowano na 31 maja przyszłego roku.

Zmiana oblicza

Z kolei do 31 września tego roku powinny zakończyć się prace związane z rewitalizacją parku Chopina przy ulicy Traugutta. Tu, co prawda ich zakres jest znacznie mniejszy niż w przypadku pierwszej inwestycji, ale po rewitalizacji prawie hektarowy obszar zieleni w centrum miasta zmieni swoje oblicze.

Przed wszystkim rozebrany zostanie nieczynny od lat szalet, który zastąpią toalety kontenerowe, zintegrowane z nową wiatą przystankową przy ulicy Traugutta. Wymieniona zostanie nawierzchnia parkowych alejek oraz oświetlenie.

W planach jest renowacja pomnika Fryderyka Chopina, instalacja znaku przestrzennego w miejscu dawnej synagogi, budowa ścieżki rowerowej (łączącej trasy dla jednośladów w ulicach Płockiej i Warszawskiej oraz Traugutta), montaż i wymiana elementów małej architektury, czyli ławek, koszy na śmieci, donic itd.

Jerzy Szostak

Fot. Jerzy Szostak