Strona główna Kronika kryminalna Lato sprzyja oszustom

Lato sprzyja oszustom

937
0
PODZIEL SIĘ

Wakacje to czas  żniw dla wszelkiego rodzaju oszustów i złodziei liczących na nasz pośpiech i nieprzywiązywanie wagi do szczegółów. Aby nie paść ich ofiarą, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

W jednym z ostatnich wydań Expressu Sochaczewskiego informowaliśmy o serii włamań dokonanych w ciągu dnia w jednym z bloków przy ulicy Wojska Polskiego. Nie doszłoby do nich, gdyby mieszkańcy budynków przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa. A do tych zalicza się chociażby niepozostawianie otwartych drzwi wejściowych na klatkę schodową oraz niewpuszczanie do mieszkań osób postronnych.  I to właśnie wykorzystali złodzieje, którzy okradli w ciągu zaledwie godziny trzy mieszkania.

Usypiające perfumy

 Do podobnych zdarzeń w okresie letnim może dochodzić coraz częściej. Wynika to z policyjnych statystyk, według których wakacje to prawdziwy okres żniw dla wszelkiego rodzaju oszustów i złodziei. Ci ostatni opracowali kolejną metodę, dzięki której mogą bez problemu „wyczyścić” nasze mieszkanie.

Metoda polega na sprzedaży perfum. A konkretnie substancji, która je udaje. Zasada przestępstwa jest banalnie prosta. Otóż złodzieje, podając się za przedstawicieli firmy kosmetycznej, pukają do naszych drzwi i oferują sprzedaż perfum. Z tym tylko, że osoba, która je powącha zasypia, a przestępcy mają czas na dokładne oględziny naszego mieszkania.

Ta nowa metoda stosowana jest obok starych, czyli na sprzedaż koców, garnków itd. Przeważnie złodzieje chodzą parami – jeden oferuje nam towar i odwraca uwagę, a drugi w tym czasie kradnie leżącą na widoku biżuterię lub pieniądze. Nie zapominajmy także o tym, że okres wakacyjny to czas wszelkiego rodzaju remontów, modernizacji, okresowych przeglądów. To również potrafią wykorzystać przestępcy, podszywając się pod hydraulików, elektryków czy kominiarzy. Dlatego, o co apeluje policja, zwracajmy uwagę na podejrzane osoby kręcące się po naszych osiedlach, czy klatkach schodowych.

W razie podejrzeń dzwońmy na policję, ostrzegajmy się też przed zagrożeniami we własnym gronie znajomych, rodziny i sąsiadów – mówi Agnieszka Dzik z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

 Wirtualny luksus

Ale nie tylko tego rodzaju przestępstwa zagrażają nam w czasie wakacji. Podczas których każdy chciałby spędzić urlop, jak najlepiej i jak najtaniej, co nie jest niczym nagannym. Z tym tylko, że marzenia o tanim i w dodatku luksusowym wypoczynku wykorzystują oszuści, którzy liczą na nasz pośpiech i nieprzywiązywanie wagi do szczegółów.

Tymczasem musimy zdawać sobie sprawę, że przed wakacjami oraz w ich trakcie w Internecie roi się od niezwykle kuszących ofert wakacyjnego wypoczynku po nierealistycznie niskich cenach. Już ich wysokość, na co zwracają uwagę policjanci, powinna wzbudzić  naszą czujność. Szczególnie wtedy, gdy nasz wakacyjny budżet jest napięty, a zamieszczona w Internecie oferta proponuje nam piękne pokoje gościnne oraz luksusowe apartamenty w atrakcyjnej lokalizacji i cenie. Prawda jest tymczasem taka, że obiekty o podwyższonym standardzie z reguły nie są tanie.

Wykorzystują to  oszuści, tworząc strony internetowy oferujące wypoczynek w nieistniejących ośrodkach. Nasze podejrzenia powinien wywołać chociażby brak numeru telefonu stacjonarnego, kontakt tylko mailowy oraz konieczność wpłacenia przed przyjazdem zaliczki lub pełnej kwoty. Musimy również pamiętać o tym, że oszuści podszywają się pod istniejące firmy turystyczne, z tym,  że  podają inne sposoby kontaktu oraz numer konta, na które żądają przelania należności.

Aby nie dać się nabrać, wystarczy odszukać adres na internetowych mapach, ponieważ może się okazać, że w miejscowości, w której mamy wypoczywać, nie ma takiej ulicy lub że pod podanym adresem mieści się sklep, a nie nasz wymarzony ośrodek. Dobrym sposobem sprawdzenia obiektu i właściciela jest także kontakt z urzędem miasta lub gminy, które prowadzą ewidencję przedsiębiorców oraz informację turystyczną, i u nich uzyskać potwierdzenie danych. Pamiętajmy również o tym, aby wakacyjnych ofert szukać w serwisach, które oferują coś więcej niż prezentację.  Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wymarzony urlop uda się nam w stu procentach.

Jerzy Szostak