Strona główna Sochaczew miasto Ks. Skorupka patronem mostu w Boryszewie

Ks. Skorupka patronem mostu w Boryszewie

655
0
PODZIEL SIĘ

Rada Miasta w Sochaczewie jednogłośnie nadała nazwę mostowi na rzece Pisi w dzielnicy Boryszew. Nowa przeprawa, oddana do użytku w ubiegłym roku, będzie teraz mostem imienia księdza Ignacego Jana Skorupki. Decyzja w tej sprawie zapadła na sesji 27 czerwca.

Z inicjatywą w tej sprawie wystąpił przewodniczący rady Sylwester Kaczmarek. Jak powiedział, do złożenia wniosku skłoniły go trzy przyczyny. W dzielnicy Boryszew powstał piękny, nowoczesny obiekt, który będzie służył mieszkańcom przez długie lata. Ks. Skorupka był już patronem jednej z ulic, ale w czasach PRL zastąpiła go Hanka Sawicka. Poza tym stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to dokonała okazja do upamiętnienia tej ważnej dla narodu postaci.

 Ignacy Jan Skorupka urodził się w 1893 w Warszawie, zmarł 14 sierpnia 1920 pod Ossowem. Był księdzem, kapelanem Wojska Polskiego, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej.

Ignacy Skorupka ukończył stołeczne Seminarium Duchowne. Jesienią 1914 roku skierowany został do Cesarskiej Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej w Piotrogrodzie. Zainicjował tam powstanie kółka literackiego „Polonia” wygłaszając w nim odczyty. Był proboszczem w Bogorodsku koło Moskwy a następnie w Klińcach, gdzie prowadził tajną polską drużynę harcerską. Uczył też religii, języka polskiego, łacińskiego i greckiego w miejscowym gimnazjum. Był organizatorem placówek oświatowych i kulturalnych: szkoły dla dzieci polskich, teatru amatorskiego, towarzystw opiekuńczych. Po powrocie do Polski od września 1918 roku pracował jako wikariusz w Łodzi. Założył Towarzystwo „Oświata” zajmujące się rozwojem szkolnictwa polskiego. We wrześniu 1919 roku przeniesiony przez władze kościelne do Warszawy objął stanowisko notariusza i archiwisty Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Pełnił także funkcję komendanta męskiego hufca Okręgu Łódzkiego ZHP. W początku lipca 1920 roku, wobec zbliżania się wojsk bolszewickich, poprosił władze kościelne o zgodę na objęcie funkcji kapelana wojskowego garnizonu praskiego. W koszarach i na dworcach spowiadał żołnierzy ruszających na front. Na własną prośbę mianowany został kapelanem lotnym 1 batalionu 236 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej, z którym 13 sierpnia wymaszerował na front. Wieczorem batalion dotarł do wsi Ossów (powiat wołomiński). 14 sierpnia 1920 roku ks. Skorupka zginął od postrzału w głowę podczas toczącej się pod tą wsią bitwy, będącej częścią Bitwy Warszawskiej. Ciało Ignacego Skorupki przewieziono do Warszawy. Spoczął na Powązkach. Pośmiertnie nadano mu Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, a w 2010 roku Order Orła Białego.

źródło: sochaczew.pl

foto: sochaczew.pl