Strona główna Edukacja Konferencja o Europie

Konferencja o Europie

805
0
PODZIEL SIĘ

Uczniowie LO im. Fryderyka Chopin w Sochaczewie, pod opieką Katarzyny Bombrych  i Jolanty Wojciechowskiej, wzięli udział w konferencji pt. „New Europe: what shape willi take?”, czyli „Nowa Europa: Jaki przybierze kształt”, która odbyła się w hotelu Polonia Palace w Warszawie.

Konferencję zorganizowała prof. dr hab. Danuta Hübner, Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego i Warszawskie Biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).

Spotkanie poświęcone było dyskusji na temat: jak możemy uczynić Europę bardziej włączającą, bezpieczną i globalnie odpowiedzialną. W debacie wzięli udział wybitni eksperci, członkowie Parlamentu Europejskiego, badacze, przedstawiciele biznesu. Podzielili się z nami swoją wiedzą i osobistymi refleksjami dotyczącymi przyszłości Europy. Specjalną uwagę zwrócono na kwestię Bałkanów Zachodnich jako testowi spójności Unii Europejskiej w trudnym geopolitycznie regionie i jej gotowości do rozszerzenia przy zachowaniu niezbywalnych wartości europejskich.

Ideą konferencji było poruszenie najważniejszych spraw w Unii Europejskiej, która znalazła się na historycznym zakręcie. Na koniec konferencji uczestnicy zadawali pytania, na które chętnie odpowiadali uczestniczący w debacie specjaliści. Konferencja odbywała się w języku angielskim, co jest dla nas szczególnie cenne, bo mogliśmy również doskonalić nasze umiejętności językowe.

Takie wyjazdy wiele nas uczą oraz przybliżają nam obecną sytuację polityczną w Unii Europejskiej.

Natalia Sołdaczuk