Strona główna Sochaczew miasto Karta dużej rodziny tylko dla zasobnych

Karta dużej rodziny tylko dla zasobnych

803
0
PODZIEL SIĘ

Minęły ponad trzy lata od wejścia w życie ustawy o Karcie Rodzina 3+, czyli Karty Dużej Rodziny, która uprawnia jej posiadaczy do wielu zniżek i ulg. Gminy starają się realizować te zapisy w ramach posiadanych możliwości. Jednak w tych mniej zasobnych ulgi są tylko ustawowe, gdyż firm nie stać na własne, gminne Karty Dużej Rodziny. Taką możliwością dysponują tylko bogate gminy.

Z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny mogą korzystać rodziny mające co najmniej trójkę dzieci i to niezależnie od dochodów. Karta wydawana jest każdemu członkowi rodziny bezpłatnie. Rodzice, i to nie tylko w związkach małżeńskich, korzystają z karty dożywotnio, dzieci do 18 roku życia, zaś w przypadku nauki maksimum do 25 roku. Dla dzieci niepełnosprawnych nie ma granicy wieku. Nie jest też wymagane wspólne zamieszkiwanie rodziny, ani miejsce zameldowania, by mieć prawo do karty. Zniżki z jej tytułu są od 30 do 74 procent.

Głównie przejazdy

Choć zakres zniżek jest szeroki, to jednak w gminach w większości przypadków ogranicza się ona do przejazdów komunikacją publiczną. W większości są to ustawowo zagwarantowane ulgi wynikające  z Karty Dużej Rodziny. Lokalne, własne zniżki wprowadza niewielu.

– Największym problemem dla rodzin wielodzietnych jest dojazd dzieci do szkół. Stąd też staramy się działać najbardziej w tym kierunku, aby zapewnić takim rodzinom jak największe wsparcie – mówi Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

W tym roku takim wsparciem było obniżenie cen przewozów w komunikacji autobusowej średnio około 1 złotych na bilecie. Jak zaznaczał wtedy wójt Szymański, takie obcięcie kosztów dla mieszkańców najbardziej odczuwają liczne rodziny, podczas wyjazdów na zakupy lub gdy jadą wspólnie na imprezy kulturalne. Część kosztów tych dowozów autobusowych urząd gminy pokrywa z wygospodarowanej nadwyżki.

Mam pięcioro dzieci i każda złotówka się liczy, czy to na przejazdy do miasta, czy na wycieczkę, czy też do kina. Cieszy mnie, że gmina dopłaca do tych spraw i rozumie problemy takich rodzin, jak moja – mówi pani Inga, mieszkanka gminy Brochów.

Również w gminach mniej zasobnych budżetowo główny nacisk kładziony jest na zmniejszenie kosztów dowozu dla rodzin wielodzietnych. Przewozy do szkół w gminach są w całości finansowane z budżetu. Przy innych dojazdach, np. z PKP honorowane są z ogólnopolskiej zniżki.

Duży budżet, duże ulgi

 Najdłuższą tradycję z KDR ma gmina Teresin, która jako pierwsza w powiecie sochaczewskim przystąpiła do programu. Ma też jedną z największych ofert. Tu jednak wyznacznikiem jest dość duży gminny budżet. Niestety program KDR pokazał to, że im gmina ma więcej w kasie i więcej podatników – firm, tym ma większą pulę ulg dla wielodzietnych rodzin.

W tej chwili mamy zanotowanych w naszej teresińskiej karcie 242 rodziny. Ta liczba stale ulega zmianie. Co miesiąc z jednej strony ubywa, ale z drugiej przybywa. Jednak cały czas jest to około 200 rodzin – mówi Ewa Więsek, odpowiedzialna za sprawy związane z Kartą Dużej Rodziny.

I tak, dzięki tej karcie rodziny mają do 50 procent ulgi za koszty wywozu odpadów komunalnych, na basen „Orka” w Sochaczewie, i na bilety do kina w Błoniu, imprezy organizowane w Teresińskim Ośrodku Kultury oraz w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Teresinie.

W programie KDR uczestniczy bardzo wielu lokalnych przedsiębiorców. Co roku zgłaszają się nowi. W ostatnim czasie ulgi dają rodzinom wielodzietnym na przykład firma ubezpieczeniowa, biuro rachunkowe, czy biuro projektowania ogrodów i agroturystyka. To również sprawdza się im marketingowo. Takie rodziny to doskonali klienci. Więc nawet jeśli są ulgi, to i tak firma zyskuje. Rabaty są zróżnicowane od 3 do 20 procent – dodaje Ewa Więsek.

W gminach nie mających dużych budżetów też starają się zapewnić ulgi w imprezach kulturalnych. Tam, gdzie nie ma zbyt wielu firm i sklepów, raczej trudno mówić o takich rodzinnych rabatach.

Podobne ulgi ma również gmina Sochaczew. Tu również rodziny wielodzietne mają 50 procent ulgi w opłatach za odbiór odpadów komunalnych, ale tylko tych segregowanych, na wstęp na basen Orka oraz naukę pływania w MOSiR.

Każdy z posiadaczy karty ma też okazję skorzystania z 50 procent zniżki na cztery imprezy w roku organizowane przez Sochaczewskie Centrum Kultury, raz na miesiąc z seansu w Kinie Mazowsze za  połowę ceny oraz podobną miesięczną ulgę abonamentową za internet – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

 Małych na to nie stać

 Jednak małe gminy nie mogą sobie pozwolić na rozbudowanie Karty Dużej Rodziny. Tam  program z Karty realizowany jest przez Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Tak dzieje się w Młodzieszynie, Rybnie, Iłowie, Brochowie oraz Nowej Suchej.

Tam funkcjonują jedynie ulgi zapewniane przez państwo. Osoby z KDR mają m.in. ulgi na przejazdy kolejowe – 37 procent na bilety jednorazowe oraz 49 procent na miesięczne w pociągach osobowych i pośpiesznych. Państwo zapewnia również zniżki w opłatach paszportowych – 75 procent w przypadku dzieci i 50 procent dla rodziców i małżonków rodziców, a także darmowe wstępy do parków narodowych.

Nas nie stać na wprowadzenie, jak bogatsze gminy, własnej karty dla rodzin wielodzietnych. Honorowane są u nas tylko ministerialne ulgi wynikające z Karty Dużej Rodziny. Gdybyśmy dali ulgi jak inne gminym np. na odbiór odpadów komunalnychm to nie zbilansowało by nam się. Nie udałoby się bowiem dopiąć budżetu i utrzymać gminy. Koszty byłyby zbyt duże, a czegoś musimy finansować nasze wydatki – mówi Przemysław Nowacki, sekretarz gminy Iłów.

Wielu mieszkańców gminy narzeka na to, ale sekretarz gminy stwierdza, że póki co nic się w tym temacie nie zmieni.

W Nowej Suchej natomiast ulgi 50-procentowe przewidziane są tylko przy zbiórce selektywnej odpadów oraz od ceny zajęć na imprezy organizowane przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Na więcej nas teraz nie stać. Dajemy tyle, ile możemy zapewnić i na ile możemy sobie pozwolić, mając taki a nie inny budżet – stwierdził Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha na jednej z ostatnich sesji rady gminy.

Miasto uprzywilejowane

Od ponad 6 lat ulgi dla wielodzietnych funkcjonują na terenie Sochaczewa. I tu rodziny wielodzietne korzystają z największej liczby profitów.

W tym roku Sochaczew dołączył do miast oferujących bezpłatne dojazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży mieszkającej na terenie miasta, a uczestniczących w programie Karta Dużej Rodziny. To największa ulga w regionie.

– Dla mnie to wprost bezcenne, gdyż cała moja trójka chodzi do szkoły i opłacenie nawet ulgowych biletów szkolnych na autobus miejski było niemałym, miesięcznym wydatkiem – mówi Anna Kozłowska, mieszkanka Sochaczewa.

– Bilet miesięczny ulgowy kosztuje 42 złote, zatem rodzina z trójką dzieci dojeżdżających codziennie do szkoły autobusami ZKM zaoszczędzi ponad 120 złotych. Rocznie to już 1200 złotych, czyli bardzo  poważna kwota w domowym budżecie. Ile dzieci skorzysta z tego, o tym przekonamy się jesienią – stwierdził Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Nadal utrzymana jest 50-procentowa ulga dla rodziców przy zakupie biletów ZKM. Ulgi dla rodzin wielodzietnych przewidujące połowę ceny nadal dotyczą imprez organizowanych przez Sochaczewskie Centrum Kultury, na basen Orka, a zimą na lodowisko. Posiadacze Karty płacą też 50 procent za wywóz posegregowanych odpadów komunalnych.

Ponadto od kilku do kilkudziesięciu procent, oferują przedsiębiorcy na zakupy w wyznaczonych sklepach. Pakiet firm zwiększa się co roku. Nowością ma być to, że każdy, kto już posiada Kartę Mieszkańca, a korzysta z Karty Dużej Rodziny nie będzie musiał przychodzić do urzędu miasta, aby skorzystać z nowej ulgi. Elektroniczny system automatycznie nada ją wszystkim posiadaczom kart w wieku od 4 do 24 lat. O takim czymś, jak bezpłatne bilety, mieszkańcy rodzin wielodzietnych w gminach powiatu sochaczewskiego mogą tylko pomarzyć.

Bogumiła Nowak