Strona główna Sochaczew miasto Hejnał Sochaczewa zabrzmiał na Placu Kościuszki

Hejnał Sochaczewa zabrzmiał na Placu Kościuszki

1452
0
PODZIEL SIĘ

Tym razem na pl. Kościuszki odbyła się coroczna uroczysta sesja Rady Miejskiej inaugurująca święto miasta. Była ona o tyle wyjątkowa, że połączono ją z prezentacją hejnału Sochaczewa, a także koncertem 250-osobowego chóru „Niepodległa”.

W piątkowe popołudnie 8 czerwca zebranych powitał przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek. Wśród gości znaleźli się burmistrz Piotr Osiecki wraz zastępcami – Markiem Fergińskim i Dariuszem Dobrowolskim, Jolanta Gonta, starosta sochaczewski oraz wicestarosta Tadeusz Głuchowski, przewodniczący rady powiatu Andrzej Kierzkowski, radny sejmiku wojewódzkiego Mirosław Adam Orliński, księża sochaczewskich parafii, przedstawiciele służb mundurowych, wojtowie gmnin naszego powiatu, radni, samorządowcy, honorowi obywatele Sochaczewa, delegacje z ukraińskiego Gródka Podolskiego i litewskich Trok oraz oczywiście licznie przybyli sochaczewianie.

– Dostojni goście, szanowni mieszkańcy Sochaczewa – zwrócił się do zebranych burmistrz Piotr Osiecki. – Sesja ma wymiar szczególny z dwóch powodów: spotykamy się w sercu naszego miasta, w miejscu gdzie przez wieki spotykali się sochaczewscy rajcowie. Po drugie spotykamy się setną rocznicę odzyskania niepodległości. Listopad 1918 roku nie pojawił się na ziemiach polskich przypadkowo. Na ten niewątpliwy sukces zapracowały pokolenia polskich patriotów. W naszym narodzie przetrwało silne pragnienie wolności. Autorami tego sukcesu są przede wszystkim polskie rodziny, które z pokolenia na pokolenie przekazują patriotyczne wartości. Przetrwaliśmy bo zachowaliśmy wielką wspólnotę narodową. Jak to możliwe, że mimo wielu kataklizmów które dotknęły nasza ojczyznę i miasto ciągle potrafimy ponieść się ze zniszczeń materialnych i duchowych? Wspólnota, zbiorowość ludzi których łączą więzi jest jedyną odpowiedzią. Jak mawiał Norwid, „Ojczyzna to jeden wielki zbiorowy obowiązek”. Gdy patrzę na historię naszego miasta, jestem dumny z tego jak poradzili sobie z historyczną zawieruchą nasi poprzednicy. Mimo wielu zniszczeń, miasto rozwija się dzięki współpracy i solidarności. Z dumą możemy patrzeć na dokonania współcześnie żyjących. Przykładem są ukończone i rozpoczynane cały czas inwestycje, doceniamy ponadto duże rodziny, weteranów seniorów. Przed nami wiele wyznań, ale jestem przekonany, że, jeżeli nadal będziemy opierać nasze działania na solidarności i wspólnocie, to nadal będziemy się rozwijać. Niech żyje Polska! Niech żyje nasza sochaczewska wspólnota!

Starosta Jolanta Gonta, dziękując za zaproszenie na sesję, pokreśliła że świętujemy po roku ciężkiej pracy, dotyczącej wielu dziedzin. – Współpraca samorządów rozwija się z pozytywnym skutkiem. Połączenie sił ratusza i starostwa powoduje, że nasze działania są sprawniejsze i skuteczniejsze – mówiła. – Współpraca obejmuje nie tylko inwestycje, ale też płaszczyznę kultury, sportu czy oświaty.

W uroczystości wziął udział zwycięzca konkursu na hejnał Sochaczewa Piotr Flis. Przypomnijmy, że utwór wybrany został w drodze konkursu. Jak mówiła naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji UM, wpłynęło na niego 20 prac, co jak w przypadku takiej inicjatywy oznacza duże zainteresowanie. Komisja konkursowa pracowała pod kierownictwem dr Ignacego Zalewskiego, wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Najładniejszy i nawiązujący swym charakterem do dzieł Fryderyka Chopina okazał się utwór będący kompozycją właśnie Piotra Flisa z Warszawy. Kompozytor na co dzień jest pierwszym flecistą Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

W tym roku podniesienie flagi miasta na maszt, które symbolicznie rozpoczyna Święto Mieszkańców – Dni Sochaczewa 2018, mogło więc odbywać się przy akompaniamencie nowego, miejskiego hejnału.

Podczas sesji poświęcono wiele uwagi zagadnieniu przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości, temat ten przewijał się wielokrotnie. Okolicznościowy wykład „Wielka woja 1914-1918 i jej wpływ na historię Sochaczewa” wygłosił dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rożdżestwieński. Do zagadnień niepodległościowych odnosili się również w swych przemówieniach goście z Gródka i Trok.

Sesja połączona została z unikatowym wydarzeniem jakim był koncert 250-osobowego Chóru Niepodległa „Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego”. Powstał on z połączenia sił wszystkich działających w naszym mieście chórów: Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej, chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, chóru „Vivace”, Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zespołu „Patria”. Artystom akompaniował Włodzimierz Sieczkowski, a słowo wstępne wygłosił aktor Tadeusz Chudecki. Całością dygowała Iwona Niemyjska.

źródło: sochaczew.pl