Strona główna Sochaczew miasto Gra o Niepodległość w Sochaczewie

Gra o Niepodległość w Sochaczewie

1306
0
PODZIEL SIĘ

5 czerwca 2018 roku ZS CKP potocznie zwany Osiemdziesiątką, a ostatnio coraz częściej Garbolewskim we współpracy z Powiatowym Zespołem Edukacji w Sochaczewie i Starostwem Powiatowym, zorganizował grę miejską dla młodzieży pod hasłem „Gra o Niepodległość”. Była to już druga inicjatywa szkoły, wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Do udziału zostały zaproszone wszystkie szkoły zlokalizowane na terenie powiatu sochaczewskiego. Niestety tylko 6 placówek (Zespół Szkół im. F. Chopina w Sochaczewie, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Wymysłowie, Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie, Zespół Szkół imienia Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie) zdecydowało się wziąć udział w grze i wystawiło swoje drużyny. Każda z nich składała się z 5 uczniów i nauczyciela opiekuna. Podczas wykonywania zadań zespoły musiały się wykazać wiedzą, spostrzegawczością, intuicją, odpornością na upał i niezłą kondycją fizyczną.

Gra miejska rozpoczęła się o godzinie 9.00 w budynku ZS CKP. Pani dyrektor Julia Jakubowska po przywitaniu uczestników  przypomniała, że głównym celem konkursu jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży powiatu sochaczewskiego, a także upowszechnienie wiedzy z zakresu historii i tradycji Polski i uświadomienie uczestnikom znaczenia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponieważ termin gry zbiegł się z rocznicą nadania poszczególnym typom szkół w ZS CKP imienia, pani dyrektor nawiązała do Patrona Szkoły Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego, którego działalność na rzecz miasta Sochaczew wpisuje się w okres odzyskania Niepodległości. Następnie głos zabrała pani Urszula Opasiak – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, reprezentująca Starostwo Powiatowe – fundatora nagród dla zwycięzców i uczestników gry miejskiej, która podkreśliła, jak ważne jest podtrzymanie tradycji narodowych i patriotycznych oraz życzyła przyjemnej zabawy i satysfakcji z rozwiązywanych zadań. Po części oficjalnej nadszedł moment oczekiwany przez uczestników. Pani Dorota Golis przedstawiła regulamin, przeprowadziła losowanie kolorów, służących oznakowaniu grup i rozdała pakiety startowe. Każdy z nich zawierał mapę Sochaczewa z zaznaczonymi lokalizacjami, do których zespoły musiały dotrzeć, wskazówki, według których odnajdywały agentów, rozdających zadania oraz instrukcję dla zawodników i kartę gry. Każda drużyna musiała dojść do 5 miejsc, wykonać 6 zadań i zmieścić się w określonym czasie. Punktowana była poprawność i czas wykonania zadań. A te do łatwych, jak stwierdzili uczestnicy, wcale nie należały. Trzeba było wykazać się wiedzą obejmującą wydarzenia na terenie powiatu sochaczewskiego z okresu odzyskiwania przez Polskę Niepodległości oraz znajomością faktów z życia Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego. Każdego, kto chciałby się zmierzyć z zadaniami gry miejskiej, zapraszamy na stronę szkoły www.80-sochaczew.pl , na której są dostępne.

O godzinie 11.40 wszyscy uczestnicy ponownie zebrali się w sali gimnastycznej, w której odbyło się ogłoszenie wyników i omówienie gry miejskiej. Triumfatorami okazała się grupa żółta, reprezentująca ZS im. F. Chopina ( nauczyciel – pani Iwona Gemza, zawodnicy – Kacper Łożewski, Jakub Cichy, Magdalena Barlak, Mateusz Panek i Ilona Adamska), drugie miejsce przypadło grupie różowej – uczniowie z ZS CKP (nauczyciel – pan Artur Kisiołek, zawodnicy – Karol Siejka, Szymon Obrębski, Julia Żoch, Aleksandra Sałacińska, Agnieszka Pisarek), a trzecie zdobyła drużyna fioletowa ze Szkoły Podstawowej nr 6 ( nauczyciel – Arkadiusz Kwiatkowski, zawodnicy – Aleksandra Jurkiewicz, Gabriela Radosz, Juliusz Daniłowicz, Juliusz Hilchen), która uzyskała tyle samo punktów, co Garbolewski, ale niestety miała gorszy czas. Zwycięskie drużyny otrzymały jedyne w swoim rodzaju, zaprojektowane na tę uroczystość, a więc unikatowe statuetki. Ich pomysłodawcą i wykonawcą jest absolwent szkoły pan Adam Sosnowski.

Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi, które zostały wręczone przez panią dyrektor ZS CKP Julię Jakubowską i panią dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji Urszulę Opasiak. Na koniec uroczystości pani dyrektor podziękowała pani wicedyrektor Lucynie Sobieraj i paniom Justynie Bednarek, Dorocie Golis, Grażynie Mroczkowskiej, Magdalenie Osińskiej, Annie Świnoga i Magdalenie Szczepańskiej, które zainicjowały, zorganizowały i przeprowadziły grę miejską dla młodzieży pod hasłem Gra o Niepodległość.

  1. Sz.