Strona główna Nowe technologie Google przewidzi twoją śmierć

Google przewidzi twoją śmierć

1844
0
PODZIEL SIĘ

Sztuczna inteligencja to już nie science-fiction. Algorytmy stają się coraz bardziej inteligentne dzięki rozwojowi technologii. Google stworzył algorytm przewidujący śmierć uzytkowników.
Google stworzył model analityczny, którzy wykorzystując metodę deep learning (tzw. głębokiego uczenia), potrafi oszacować między innymi śmiertelność hospitalizowanych pacjentów. W oparciu o duże zbiory danych (Big Data) zapisane w szpitalnych bazach, prognozuje znacznie skuteczniej niż tradycyjne modele i narzędzia predykcyjne. Narzędzie analityczne poddało „obróbce” ponad 46 mld pojedynczych danych medycznych dotyczących ponad 216 tys. pacjentów zaledwie dwóch szpitali. Dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań było w stanie oszacować, ile czasu dany pacjent powinien spędzić w szpitalu i jakie jest ryzyko tzw. readmisji, czyli nieplanowanego ponownego przyjęcia pacjenta do szpitala z podobnego powodu, jak poprzednio. W skrajnych przypadkach model Google’a potrafił przewidzieć nawet prawdopodobieństwo zgonu danego pacjenta.
Tak zwany EHR (ang. electronic health record), czyli elektroniczna dokumentacja medyczna, to jeden z cyfrowych standardów zachodniej służby zdrowia, zawierający dosłownie wszystkie dane o chorym. To potencjalnie tysiące różnych zmiennych, których uporządkowanie i analiza w oparciu o tradycyjne modele są zadaniami praktycznie niewykonalnymi. – W dzisiejszych czasach coraz więcej decyzji zależy od analityki danych. Samo gromadzenie cyfrowych informacji mija się z celem, gdy nie można ich przekształcić w przydatne wnioski. Jak widać na przykładzie Google’a, modele analityczne i predykcyjne, które wykorzystują deep learning i machine learning (uczenie maszynowe – red.), mogą stanowić rozwiązanie tego problemu – mówi Adam Dzielnicki, ekspert firmy Atman.
Jak tłumaczy, dla każdej prognozy narzędzia takie potrafią w czasie rzeczywistym odczytać wybraną informację, połączyć je w ciągi przyczynowo-skutkowe i oszacować, które dane są kluczowe dla analizy stanu zdrowia danego pacjenta.
źródło.rp.pl