Strona główna Sochaczew miasto Wkrótce w Sochaczewie Festiwal Orkiestr Dętych

Wkrótce w Sochaczewie Festiwal Orkiestr Dętych

1003
0
PODZIEL SIĘ

W czasie tegorocznego Święta Mieszkańców – Dni Sochaczewa, w sobotę 9 czerwca odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych OSP, na który złoży się musztra paradna oraz występy orkiestr z Nadarzyna, Mykanowa i Kask. Początek ich występu o 15.00, na placu Kościuszki. Miasto nie traktuje tego punktu programu jedynie jako projektu kulturalnego. Festiwalem chce oddać cześć strażakom, którzy w 1918 roku rozbrajali wroga i jako pierwsi w Sochaczewie wciągnęli na maszt biało-czerwoną flagę.

Orkiestra OSP Nadarzyn gra od 30 lat. Jest uważana za jedną z najlepszych orkiestr dętych w Europie. Zespół koncertował nie tylko w kraju, ale również  we Włoszech, USA, Chinach, Niemczech, Grecji, Bułgarii, Wietnamie, Czechach, w Hiszpanii, na Malcie i na Ukrainie, w Singapurze. W Kuala Lumpur występowali dla Królowej Malezji. Ma na swym koncie wiele nagród i wyróżnień rangi międzynarodowej. Trzykrotnie na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych OSP zdobyła tytuł Mistrza Polski we wszystkich konkurencjach: programie koncertowym, przemarszu oraz musztrze paradnej.

Orkiestra Dęta w Mykanowie powstała w 1910 roku, a od 1998 roku jej kapelmistrzem jest Krzysztof Witczak. Zespół ma na swym koncie kilkadziesiąt nagród przywiezionych z festiwali i przeglądów w kraju i za granicą. Koncertowała m.in. w Niemczech, Bułgarii, Włoszech i Luksemburgu. Uświetniała zawody sportowe takie jak Liga Światowa Siatkarzy, Grand Prix Europy na żużlu, wyścig Tour de Pologne. Kilkakrotnie grała w Warszawie podczas Koncertów Finałowych WOŚP organizowanych w studiu TVP.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Kaskach liczy ponad 30 lat. Powstała w 1985 roku. W 1999 pierwszy raz wystąpiła w Filharmonii Narodowej w Warszawie i od tamtej pory takie koncerty odbywają się co rok. Od 2009 roku jej kapelmistrzem jest ppłk Adam Czajkowski. Zespół w swoim repertuarze ma muzykę patriotyczno-religijną, rozrywkową, marsze, kolędy oraz utwory pasyjne. Bierze udział w imprezach okolicznościowych, uroczystościach oficjalnych, paradach, akademiach i różnego rodzaju promocjach. Do swojego repertuaru systematycznie wprowadza nowe, ambitne utwory, dostosowane do umiejętności instrumentalistów orkiestry.

źródło: Sochaczew.pl