Strona główna Iłów Dzień Cichociemnych w roku dla Niepodległej

Dzień Cichociemnych w roku dla Niepodległej

880
0
PODZIEL SIĘ

Wydarzeniem w roku 100-lecia Niepodległości Polski  był Dzień Cichociemnych – Brzozów Stary 2018. Upamiętnianie tej formacji wojska polskiego na terenie gminy Iłów wiąże się z jej wojenną historią. Zrzut ekipy Jacket na las Paulinka – Wszeliwy. Miał on miejsce w grudniu 1941 roku i zapisał się nie tylko na kartach historii gminy, ale także w świadomości jej mieszkańców.

Setna rocznica odzyskania niepodległości stała się okazją, by powrócić do tamtych wydarzeń. Okupacja Polski w latach 1939 – 1945 przypomina, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i trzeba ją stale zdobywać na nowo. Pamiętając o tym, organizatorzy wydarzenia zaprosili lokalną społeczność na obchody rocznicowe nawiązujące do historii z okresu II Wojny Światowej. Uroczystość  odbyła się 27 maja na Skwerze im. Cichociemnych w Brzozowie Starym.

Część patriotyczna uroczystości prowadzona była przez Wojsko Polskie z 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej. W jej ramach odbyła się Msza św. w miejscowym kościele, przemarsz uczestników pod obelisk upamiętniający Cichociemnych, a następnie okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci i salwa honorowa. Delegacje władz samorządowych, instytucji, organizacji i środowisk patriotycznych złożyły wiązanki kwiatów.

Rekonstrukcja zrzutu

W drugiej części odbyły się inscenizacje, których celem było odtworzenie wydarzeń z udziałem ekipy Jacket. Były to zrzut spadochroniarzy i pokaz walki Cichociemnych z Niemcami. Organizatorem precyzyjnych skoków z wysokości 200 metrów był Klub Spadochronowy Sił Specjalnych ZPS. Walkę z Niemcami odtwarzały sekcja rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Historycznego im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ w Płocku i Grupa Rekonstrukcyjno – Filmowa Bemowo z Warszawy.

Następnie zaprezentowano pokaz współczesnego wyszkolenia bojowego i walki wręcz w wykonaniu młodzieży z I LO im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku. Elementem kończącym uroczystość, jednak bardzo widowiskowym, był koncert orkiestry szkockiej Pipes&Drums pod przewodnictwem Tomasza Ujmy. Podkreślenia wymaga, że to jedyna w Polsce orkiestra wykonująca tradycyjną, szkocką muzykę na Wielkich Dudach Szkockich.

Żywa lekcja historii

Uroczystość należy zaliczyć do spektakularnych, bowiem suma atrakcji, które stały się udziałem uczestników, dostarczyła im wyjątkowych wrażeń. Żywa lekcja historii, która odbyła się w trakcie wydarzenia świadczy o jego wyjątkowości, tym bardziej, że zaprezentowane inscenizacje przygotowano na potrzeby programu „Dnia Cichociemnych – Brzozów Stary” i nie były one wcześniej prezentowane.

Wydarzeniu towarzyszyły wystawa „Cichociemni na Wschodzie” prof. Jerzego Hejke oraz stoiska wojskowe, muzealne i samorządowe, koła łowieckiego Żbik, ZPS i Liceum wojskowego w Płocku. Wydarzenie promował Biuletyn Informacyjny Gminy Iłów – numer specjalny „Dzień Cichociemnych Brzozów Stary 2018”. Organizatorami były gmina Iłów i SP w Brzozowie Starym, a sponsorami Fundacja Orlen, Fundacja Grupy PERN.

Nad przygotowaniem uroczystości pracował komitet organizacyjny pod kierownictwem dyrektora Andrzeja Grabarka, z udziałem przedstawicieli partnerów wydarzenia – 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej, Związku Polskich Spadochroniarzy, Klubu Spadochronowy Sił Specjalnych, I L.O im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku, Płockiego Środowiska Patriotycznego, Stowarzyszenia Historycznego im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ w Płocku, Fundacji im. Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

J.K/UG Iłów