Strona główna Sochaczew miasto Dwa lata drogowego koszmaru

Dwa lata drogowego koszmaru

3139
0
PODZIEL SIĘ

Mamy dobrą i jednocześnie złą wiadomość dla sochaczewskich kierowców. Już w wakacje powinien się rozpocząć remont zniszczonego odcinka ulicy Chopina od Ronda Jana Pawła II do przejazdu kolejowego w Kistkach. Zła informacja jest taka, że prace przy modernizacji jednej z głównych ulic miasta potrwają dwa lata.

Prawdopodobnie 29 czerwca poznamy firmę, która na zlecenie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich dokona przebudowy drogi wojewódzkiej nr 705, biegnącej w ulicy Chopina od Ronda Jana Pawła II do torów kolejki wąskotorowej w Kistach.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich przeznaczył na realizację tej inwestycji około 9 milionów złotych. Za tę kwotę planowana jest kompleksowa przebudowa ulicy na odcinku prawie kilometra – poinformowała nas Monika Burdon, rzecznik prasowy MZDW.

 Całość do wymiany

Zwycięzca przetargu – jak dodała Monika Burdon – na wykonanie prac będzie miał czas do 31 sierpnia 2019 roku: – Wynika to po prostu z faktu, że istniejące na rynku firmy nie są w stanie ze względu na liczbę posiadanych zamówień wykonać inwestycji do końca tego roku. Nawet gdyby ktoś podjął się tego zadania, to kwota, jakiej by za to zażądał, wielokrotnie przekroczyłaby środki zarezerwowane przez MZDW na ten cel. Dlatego zdecydowaliśmy się na dwuletni okres realizacji inwestycji – wyjaśnia rzecznik.

Powodem jest nie tylko obłożenie firm zamówieniami, ale i zakres prac, jakie mają być wykonane na odcinku ulicy przeznaczonym do remontu. Według sporządzonego projektu wymianie ulegnie cała infrastruktura podziemna. Dotyczy to między innymi sieci elektrycznej oraz kanalizacji deszczowej. Tę ostatnią, ze względu na jej fatalny stan, trzeba będzie układać na nowo. Przebudowane zostaną także wszystkie skrzyżowania oraz wjazdy do posesji. Wymianie ulegnie podłoże jezdni, która po przebudowie będzie miała 7 metrów szerokości, czyli dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości każdy.

Do tego dojdą nowe zatoki autobusowe oraz chodnik o szerokości od 1,5 do 2 metrów. Wzdłuż Chopina powstanie także ciąg rowerowo-pieszy o szerokości 2,5 metra. Przy czym – w odróżnieniu od ścieżek rowerowych już istniejących na terenie Sochaczewa – ścieżka przy Chopina nie będzie miała nawierzchni z kostki brukowej, ale z betonu asfaltowego

 Współpraca popłaca

Przypomnijmy, że to kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana wspólnie przez miejski i wojewódzki samorząd. Ostatnią była przebudowa ulicy Chodakowskiej. W przypadku Chopina miasto wykonało z własnych środków dokumentację techniczną oraz pokryje koszty budowy oświetlenia. Miejski samorząd wybudował także nową sieć wodociągową w ulicy.

Podobnie jest w przypadku planowanego remontu należącego do MZDW odcinka ulicy 15 Sierpnia, czyli fragmentu ulicy od obwodnicy Sochaczewa do skrzyżowania z Boryszewską. Wszystko wskazuje na to, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, ta inwestycja nie zostanie zrealizowana w tym roku, ale w przyszłym. Wtedy też planowane jest rozpoczęcie przebudowy fragmentu Al. 600-lecia. Chodzi o fragment od torów kolejki wąskotorowej, czyli styku Chopina i 600-lecia, aż do skrzyżowania Alei z Trojanowską i Staszica. I podobnie jak w przypadku poprzednich inwestycji, miasto pokryje koszty dokumentacji, a samorząd Mazowsza wyłoży środki na realizację inwestycji.

Jerzy Szostak

Fot.: Aleksander Szostak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFestyn sportowy
Następny artykułŚwięto nad Wisłą