Strona główna Powiat Dom staruszki spłonął doszczętnie

Dom staruszki spłonął doszczętnie

1059
0
PODZIEL SIĘ

Ostatnie bardzo gorące dni sprzyjają zagrożeniu pożarowemu. Tylko w ostatni weekend 8 – 10 czerwca strażacy wyjeżdżali do 16 pożarów, w tym 5 do płonących lasów.

W ciągu tygodnia zdarzyło się ponad 20 pożarów. W tym najgroźniejsze dwa dotyczyły gospodarstw w Mikołajewie w gminie Teresin i Ładach w gminie Iłów.

Pierwszy z pożarów wybuchł w nocy. Na niezamieszkałej posesji zapaliła się stodoła kryta eternitem. Wypełniona była w połowie luźną słomą. Pożar objął ją w całości i strawił doszczętnie. Do zdarzenia zadysponowany został ciężki zastęp gaśniczy z sochaczewskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP oraz zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Mikołajewa, Szymanowa, Teresina i Budek Piaseckich.

Znacznie groźniejszy pożar wybuchł w sobotę, 9 czerwca, przed południem. Zapaliło się gospodarstwo w miejscowości Łady. W domu, gdy pojawił się ogień, przebywała  99-letnia kobieta. Tylko przytomności sąsiadów zawdzięcza życie. Wyprowadzili ją bowiem z płonącego domu. Kobieta była w dobrym stanie i nie odniosła żadnych obrażeń. Ogień jednak strawił doszczętnie cały dom mieszkalny oraz zabudowania gospodarcze.

– To był największy i najgroźniejszy pożar ostatnich dni. Jednak wysoka temperatura, a tym samym suche otoczenie sprzyja pożarom. Wystarczy najmniejsza iskra i ogniem może zająć się wszystko. Stąd apelujemy do mieszkańców powiatu o szczególną ostrożność, kiedy przebywają w lesie lub prowadzą jakieś prace gospodarcze związane z paleniem pozostałości i gałęzi. Niewskazane jest rozpalanie ognisk zbyt blisko lasu – stwierdza Rafał Krupa, rzecznik prasowy Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie.

W ostatni weekend pięciokrotnie gaszono lasy w okolicach Brochowa. Mieszkańcy gminy podejrzewają działania podpalacza. Wskazuje na to, jak mówią, siła ognia. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Jednak na razie nie chce ujawniać, na jakim etapie jest śledztwo.

BN

Fot. PPSP Sochaczew