Strona główna Sochaczew miasto Dobrali się do pomnika w parku

Dobrali się do pomnika w parku

770
0
PODZIEL SIĘ

Pełną parą idą prace związane z rewitalizacją parku przy ulicy Traugutta. Firma Ziel-Bud przystąpiła już do wymiany nawierzchni parkowych alejek. Trwają także prace związane z renowacją znajdującego się w parku pomnika Fryderyka Chopina, gdzie m.in. zdjęto piaskowcowe płyty znajdujące się na placyku przed monumentem oraz prowadzące do niego schody.

W parku, będącym jednym z najstarszych miejsc osadnictwa na terenie Sochaczewa, pojawili się także archeolodzy.

Nasze prace na tym etapie polegają na nieinwazyjnych, powierzchniowych badaniach gruntu za pomocą wykrywacza metali. Dodam, że zakres zaplanowanych prac nie przewiduje głębokiego naruszania gruntu na terenie parku, stąd nie zaplanowano żadnych wykopalisk – poinformował nas Mariusz Samborski z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Niewykluczone, że konieczność badań archeologicznych, w tym wykopalisk sondażowych, może się pojawić w momencie budowy nowych schodów, które mają prowadzić z parku na ulicę Podzamcze, oraz przy odtwarzaniu zarysów fundamentów byłej synagogi, która została zburzona po zajęciu Sochaczewa przez Niemców w 1939 roku.

Pracownicy muzeum będą również sprawowali nadzór archeologiczny nad rozpoczynającymi się pracami związanymi z zagospodarowaniem terenów nad Bzurą i przebudową ulicy Podzamcze.

Należy także wspomnieć o tym, że w tym samym czasie archeolodzy z muzeum będą prowadzili nad Bzurą badania dotyczące działań wojennych z przełomu 1914/1915 roku, gdy front przez osiem miesięcy zatrzymał się na Bzurze, a walki trwały od Kamiona po Bolimów. Natomiast Sochaczew odgrywał kluczową rolę w systemie obronnym. Przypomnijmy, że pozycje wojsk rosyjskich znajdowały się częściowo na terenie byłego toru motocrossowego. Natomiast armia niemiecka okopała się po stronie Rozlazłowa, budując umocnienia m.in. wzdłuż ulicy Rybnej.

dot

Fot.: Jerzy Szostak