Strona główna Sochaczew miasto Deszczowe przywitanie lata (GALERIA ZDJĘĆ)

Deszczowe przywitanie lata (GALERIA ZDJĘĆ)

999
0
PODZIEL SIĘ

Mimo deszczowej pogody w ostatni weekend czerwca każdy z mieszkańców Sochaczewa mógł znaleźć coś dla siebie i aktywnie spędzić czas. Można było wziąć udział w Festiwalu Zdrowia, powitać lato na miejskiej plaży lub cofnąć się w czasie, kiedy to w Bielicach stacjonował Pułk Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego.

Zaczęło się w sobotę, 23 czerwca. Tego dnia odbyły się uroczystości związane z 55. rocznicą powstania 32. Pułk Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego, który w latach 1963-1998 stacjonował na lotnisku w Bielicach.

Obchody rozpoczęły się Mszą święto odprawiona w kościele św. Wawrzyńca. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą umieszczoną w 50. rocznicę pułku na ścianie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Następnie otwarto na Placu Kościuszki otwarto wystawę poświęconą historii pułku. Natomiast kulminacyjnym punktem było spotkanie byłych żołnierzy pułku w Sochaczewskim Centrum Kultury, podczas którego zaprezentowano książkę Krzysztofa Kwiatkowskiego „Lotnicze tradycje Sochaczewa”.

Dodajmy, że w SCK otwarto także wystawę zdjęć przypominających historię pułku, wyłożono kroniki dokumentujące najważniejsze chwile z jego 35-letniej działalności.

Festyn ze zdrowiem

Jednocześnie z uroczystościami związanymi z powstaniem 32. Pułk na Placu Kościuszki rozpoczął się Festiwal Zdrowia. Podczas imprezy uczestnicy mogli uzyskać porady medyczne, których udzielali m.in. pracownicy Szpitala Powiatowego w Sochaczewie oraz wojskowej służby zdrowia. Obecny byli także przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Sanepidu, KRUS.

Przygotowano mnóstwo atrakcji dla dzieci – konkursy rysunkowe, gry i zabawy z nagrodami. Dla najmłodszych prawdziwa frajda była nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ćwiczona na fantomie. Każdy mógł zbadać sobie w punktach medycznych ciśnienie, poziom cukru, tętno na pulsometrze, sprawdzić na odpowiedniej aparaturze, czy nie ma nadwagi a panie mogły zapisać się na bezpłatne badanie mammograficzne piersi. Była też prezentacja sprzętu ratowniczego: karetek pogotowia, wozów strażackich i mobilnych, motocyklowych ambulansów policyjnych.

Nie zabrakło także sochaczewskich policjantów, którzy na swoim stoisku nie tylko zapisywali chętnych kandydatów do służby w policji. Policjanci znakowali również i wpisywali do rejestru rowery. Jak wynika z danych policji w Sochaczewie jest już ponad 800 oznakowanych rowerów, które umieszczone są w policyjnej bazie danych. –

Oznakowanie roweru w przypadku kradzieży ułatwia jego odnalezienie i przekazanie właścicielowi. Nawet, jeśli rower będzie skradziony poza miejscem zamieszkania – powiedział nam Paweł Rynkiewicz, z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Plaża w deszczu

Z kolei w niedzielę na plaży miejskiej obyło się „Powitanie lata”. Tym razem jednak pogoda nie dopisała i powitanie odbyło się w strugach deszczu. Nie zniechęcało to jednak mieszkańców, którzy nie tylko dopingowali zawodników odbywającego się w tym czasie „Biegu Cichociemnych”, ale również korzystali w licznie przygotowanych przez miejski samorząd atrakcji. A wśród nich były miedzy innymi gry i zabawy rodzinne, klockolandia, strefa video gracza.

Kulminacyjnym punktem niedzielnych atrakcji było rozpoczęcie I Sochaczewskiego Festiwalu Folklorystycznego, który został zainaugurowany koncertem Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Jerzy Szostak, Bogumiła Nowak

Fot.: Jerzy Szostak, Bogumiła Nowak