Strona główna Sochaczew miasto Burmistrz wybrał bulwary

Burmistrz wybrał bulwary

716
0
PODZIEL SIĘ

Władze miasta rezygnują z rozpoczęcia w tym roku prac związanych w budową nowego amfiteatru. Zarezerwowane w budżecie środki na tę inwestycję zostaną przeznaczone na zagospodarowanie nabrzeża Bzury, gdzie powstanie nowa przystań oraz teren rekreacyjny. Rewitalizacji poddany zostanie także park Chopina przy ulicy Traugutta.

Już tylko od decyzji radnych zależy, czy w tym roku rozpocznie się największa tegoroczna inwestycja miejskiego samorządu. A jest nią zagospodarowanie terenów nad Bzurą wraz z budową nowej przystani oraz rewitalizacja parku przy ulicy Traugutta.

Projekt uchwały dotyczący przesunięcia środków, które były zarezerwowane w budżecie miasta na budowę nowego amfiteatru i przeznaczenie ich na zagospodarowanie nabrzeża Bzury, trafi na najbliższą sesję rady.

Dwie zamiast jednej

Decyzji władz miasta o odsunięciu w czasie budowy nowego amfiteatru, a tym samym przeznaczeniu zarezerwowanych na ten cel środków na zagospodarowanie terenów nad Bzurą, trudno się dziwić, jeżeli przypomnimy sobie wyniki przetargu, który dotyczył tych inwestycji. Na ich realizację miasto zamierzało wydać 20 799 000 zł. Z czego na budowę amfiteatru przeznaczono 8 890 000 zł. Z kolei na rewitalizację parku Chopina zaplanowano 1 900 000 złotych, a na zagospodarowanie terenów nad Bzurą i budowę nowej przystani 9 899 000 zł. Do tego dochodzi również przebudowa linii energetycznej, co według dokumentacji przetargowej miało kosztować 110 000 zł.

W przypadku budowy amfiteatru wpłynęła tylko jedna oferta złożona przez firmę Strabag, która zażądała za wykonanie inwestycji 16 727 975 zł, czyli praktycznie dwa razy więcej niż miejski samorząd zamierzał przeznaczyć na ten cel.

Z kolei na zagospodarowaniem terenów na Bzurą i budowę nowej przystani najtańszą ofertę złożył Soch-Bud, który zaproponował 13 776 000 złotych. Natomiast w przypadku parku najbardziej korzystną pod względem finansowym propozycję zaproponowała firma Ziel-Bud – 2 098 142 zł.

Sumując oferty za realizację nabrzeży oraz rewitalizację parku, otrzymujemy kwotę 15 874142 zł, czyli o prawie milion mniej niż Strabag zaproponował za wybudowanie amfiteatru. Już to zestawienie pokazuje, że decyzja władz miasta o rezygnacji z jego budowy i zamiast tego realizacji dwóch inwestycji jest jak najbardziej uzasadniona pod względem finansowym.

Powrót nad rzekę

Jeżeli radni przychylą się do argumentacji władz miasta, to już w wakacje park przy Traugutta zmieni swoje oblicze.

Plan prac przewiduje rozbiórkę istniejącego w parku szaletu i postawienia w jego miejscu kontenerowej toalety, która ma stanowić integralną część nowego przystanku autobusowego. Przebudowane zostanie również parkowe oświetlenie oraz istniejące w nim alejki. Do tego dojdzie budowa ścieżki rowerowej i rewitalizacja pomnika Fryderyka Chopina. Powstaną nowe schody, którymi będzie można zejść do nowego amfiteatru, mijając po drodze instalację przestrzenną, która powstanie w miejscu zburzonej przez Niemców synagogi. W parku pojawią się także nowe ławki oraz kosze na śmieci, a istniejący drzewostan zostanie poddany zabiegom pielęgnacyjnym i uzupełniony o nowe nasadzenia.

Inaczej wygląda sprawa z zagospodarowaniem terenów nad Bzurą. Ta inwestycja ma być realizowana w cyklu dwuletnim i zakończy się 30 września 2019. W tym roku planowana jest budowa ścieżki spacerowej wzdłuż skarpy oraz rozpoczęcie budowy nowej przystani, która ma powstać do końca maja przyszłego roku. Natomiast do końca grudnia tego roku powinna zostać przebudowana ulica Podzamcze, na końcu której – tuż nad rzeką – stanie pomnik poświęcony poległym w obronie Sochaczewa.

Jednocześnie będą trwały prace związane z likwidacją istniejącego toru motocrossowego i jego zagospodarowaniem. W planie jest wycinka chorych drzew, wykonanie ścieżek pieszo – rowerowych, oraz budowa oświetlenia i systemu kamer miejskiego monitoringu. Powstaną także nadrzeczne bulwary, wzdłuż których zostaną wykonanie stanowiska dla wędkarzy. Całość uzupełni mała architektura: ławki i kosze na śmieci.

A co z amfiteatrem? Otóż, jak wynika z naszych informacji, miasto nie rezygnuje z jego budowy, a przetarg na budowę zostanie ogłoszony prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak